Menu
نویسنده مطلب : علیرضا آذری

مطلب مورد بحث:

شاخص هزینه جذب مشتری جدید یا CAC چیست؟


شرکت ما ( تولید کننده یخچال و فریزر های فروشگاهی )بخاطر اینکه وارد بازار ارمنستان و متعاقبا وارد بازار روسیه گردد دو راه در پیش داشت .

۱- شرکت در نمایشگاههای بین المللی روسیه و یا ارمنستان و اخذ نمایندگی فروش و فروش مستقیم

۲- ارائه تخفیف تا حد قیمت تمام شده و قیمت رقابتی که مشتری متقاعد برای خرید گردد.

 

در کشور قزاقستان ما در نمایشگاه شرکت کردیم ولی با هزینه ای معادل دویست میلیون تومان فعلا نتوانستیم جنسی رو وارد بازار قزاقستان بکنیم .

ولی برای روسیه و ارمنستان این اشتباه رو تکرار نکردیم . از طریق سفارت ایران در ارمنستان کتاب زرد (اطلاعات مشاغل و کارخانجات ارمنستان ) را گرفتیم و با ایمیل و ارسال رزومه و کاتالوگ دیجیتال به مخاطبان خاص خودمان محصولات شرکت رو معرفی کردیم و بعد از چند ماه بدلیل فصلی بودن محصولات شرکت ، بصورت تلفنی پیگیری کردیم که نهایتا از دو شرکت از ما قیمت و نمونه خواستند .ابتدا دو عدد نمونه ارسال کردیم بعد از تایید کیفیت قیمت محصولات رو که معادل قیمت تمام شده بود ارائه دادیم .در اوایل به شرکت های ایرانی اعتماد نداشتند که شما on time  نیستید و نمی توانید سفارش رو بموقع تحویل دهید .با بستن قرارداد و دادن تضمین های کافی توانستیم سفارش رو قطعی کنیم و سه کانتینر ارسال کنیم . بعد از گذشت یک ماه بدلیل اینکه سفارش دهنده هم در روسیه فعالیت می کند و هم در ارمنستان ، توانستیم دو کانتینر از روسیه و یک کانتینر از ارمنستان سفارش بگیریم .چون سایر مشتریان جنس ما رو در بازار دیده بودندو کیفیت برایشان مورد تایید بود منجر به فروش گردید .البته با این تفاوت که ۵۰ درصد سود خودمان را در این سفارش اعمال کردیم . و در آینده اگر سفارشی باشد کم کم به سود واقعی خودمان خواهیم رسید .