Menu
نویسنده مطلب : لیلا زمان

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تصمیم گیری


مسلما یکی از سخت ترین کارهایی که هر شخص می تونه انجام بده ،اعتراف به اشتباهاتش هست و اینکه اگر انتخابهای دیگری داشتم مسیرهای دیگری برای من رقم می خورد.اما هیچ تضمینی هم وجود نداشت که اگر انتخابهای دیگری داشتیم ، بعدها باز هم از اون انتخابها راضی بودیم یا نه.من فکر می کنم مهمترین چیزی که درسهای تصمیم گیری می تونه به من یاد بده این هستش که از این پس اگر به این درسها توجه کنم و بتونم اونها رو در عمل پیاده کنم،مسئولیت انتخابهای خودم و آگاهانه بودن اونها را بالا بردم.حتی اگر به نتیجه ی مورد قبول من نرسه اما چون آگاهانه تر از گذشته بوده رضایت بیشتری رو به دنبال خواهد داشت.
بر می گردم به دوران کنکور و انتخاب رشته.لیلای ۲۰ سال پیش
: سلام لیلا. چطوری می تونم کمکت کنم؟
– من دیپلمم روگرفتم و دارم برای کنکورمی خونم.میخوام پزشکی قبول بشم.
: خب رشته ی خوبی هست و البته مشکل ، هم در قبول شدن و هم در ادامه تحصیل و هم بعدها در شغل.ولی خب از لحاظ موقعیت اجتماعی و همچنین درامد، رشته ی ایده الی هست البته با توجه به داده های امروزمون.می تونم بپرسم تو به چه هدفی این رشته رو انتخاب کردی؟
-من خیلی دوستش دارم.بعدشم دوست دارم به مردم کمک کنم.دلم می خواد جراح بشم و …از طرفی نگاه اطرافیان و فامیل هم این رشته رو خیلی تایید می کنه.اگر دکتر بشم بعد می تونم برای خودم کار کنم.تو مطبم بشینم وبه بیماران کمک کنم.حس خیلی خوبیه کار کردن برای خودم.
:هدف خوبی به نظر میاد و تو هم بهش علاقه داری.چه راهکاری رو برای اینکه قبول بشی در نظر داری؟
-اینکه حسابی درس بخونم و از جزوات کنکور استفاده کنم.بعدشم فقط رشته پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی رو انتخاب می کنم.چون فقط همینها رو می خوام.
:اما من نظر و پیشنهاد دیگه ای دارم.اول اینکه فقط خوندن تنها راهشگا نیست.چطوری خوندن هم مهمه که تو بتونی از وقتت بیشترین استفاده رو ببری.بعد یادگیری شیوه های تست زنی،رفتن به کلاس کنکور یا گرفتن معلم خصوصی.دوم اینکه اصلا به انتخاب فقط رشته های پزشکی فکر نکن .حتما در کنارش رشته های دیگه ی مرتبط در حد کارشناسی هم بزن .
-اینکار رو کردم.یعنی امسال که سال سوم شرکت من در کنکوره و من مطمئنم که پزشکی قبول می شم این بار در کنارش یه دو سه تا شیمی هم می زنم.چون از فامیلمون شنیدم شیمی می شه بعدش وصل بشه به ژنتیک.
: اهان پس الان دیگه به رشته های دیگه هم علاقه مند شدی.ولی چرا زیست رو انتخاب نکردی که مطمئنی می رسوندت به ژنتیک؟یا رشته های مرتبط؟
-چون زیست خالی خوندن رو دوست ندارم. با شیمی بهتر کنار میام.
:اما اینها می تونه فقط تصورات تو باشه.تو هیچ تحقیقی نکردی و فقط به یه اطلاعات دم دستی بسنده کردی.از طرفی به نظر میاد یه مدل ذهنی و ایده ال و خیالی در ذهنت از رشته ها ساختی و داری همه ی اونها رو به اصل مسئله ی خودت تحمیل می کنی.بعد من متوجه شدم الان بعد از سه سال تلاش و انتخاب رشته ای مثل شیمی بیشتر می خوای حتما قبول شی و دیگه از شر کنکور خلاص شی.پیشنهاد من اینه که الان که در جایگاه انتخاب رشته هستی ،بشینی دقیق اهداف خودت رو در نظر بگیری.بعدش احتمالات ممکن رو هم پیش بینی کنی.مثل احتمال قبول نشدن در پزشکی.وقتی این احتمال رو در نظر بگیری در انتخاب رشته های بعدی خودت خیلی دقیق تر عمل می کنی.و یک رشته کاملا غیر مرتبط با علاقه ات رو انتخاب نمی کنی.ببینی چه چیزی برای تو در اولویت قرار داره؟
آیا می خوای به هر قیمتی بری دانشگاه؟ می خوای هر جوری شده به رشته های پزشکی متصل باشی؟ بهتره اینها رو برای خودت روی کاغذ بنویسی و کاملا مشخص کنی دنبال چی هستی.اینجوری ذهنت خیلی شفاف تر می شه و تصمیم گیری هم بهتر.از طرفی بعدها می تونی با مراجعه به نوشته هات به یاد بیاری که چه چیزی باعث شد این تصمیم ها رو بگیری و معیارهات چی بودن.(گریز از کوری تصمیم گیری)
باید حتما در کنار دلایلی که برای تایید انتخابت داری،دنبال دلایلی هم باشی که انتخابت رو رد بکنن.برای اینکار بهتره با دیگران یا مشاورانی که نقطه نظرات دیگه ای هم دارند ، مشورت کنی تا مبادا به این سمت سوق داده بشی که به هر قیمت بخوای اطلاعات خودت تایید بشه.
-اگر اینکار رو بکنم اونوقت سه سال از عمرم رو که برای پزشکی خوندم به خطر می افته و از دست می دم و این خیلی دردناکه.دوستام همه تو رشته های دیگه ای قبول شدند، یا همون سال اول که منم می تونستم در رشته های دیگه ای پذیرفته بشم یا سال دوم در پزشکی …من فقط موندم و عمری که گذشته وبرنمی گرده.
: این که فقط این سه سال ،به قول خودت، تلف شه بهتره یا اینکه با یه انتخاب نادرست باقی سالهای عمرت رو هم خراب کنی؟من پیشنهادم اینه که این سه سال گذشت، الان بهتره تو با تفکر و انتخاب درست از گزینه های موجود بهترین انتخاب رو بکنی.حتی اگر علاقه ی تو رو چندان تامین نکنه.مثلا زیست رو دوست نداری اما در نهایت می تونی از ادامه این رشته به یکی از علاقه هات که ژنتیکه برسی.ولی با انتخاب شیمی احتمالش خیلی کمه.اونم فقط با بسنده کردن به اطلاعاتی که در آخرین لحظه و از یه منبع در دسترس بهش رسیدی.
در هر صورت امیدوارم به اونچه می خوای برسی.ولی به خاطر داشته باش توجه به این پیشنهادها باعث می شه که احتمال انتخاب اشتباهت کم بشه و بعدا مجبور نباشی در صدد توجیه اشتباهت بربیای یا اینکه اصلا باورهات رو تغییر بدی و بعد یک روز متوجه بشی اصلا اون ادمی که می خواستی باشی نشدی و شدی یه آدم دیگه.