Menu
نویسنده مطلب : امیرمحمد قربانی

مطلب مورد بحث:

افزایش عزت نفس و هنر بازخورد گرفتن درست


به چند سال پیش خودم که فکر می‌کنم، می‌بینم که سهم بازخورد‌های درونی در زندگی‌ام بسیار کمرنگ‌تر از زمان کنونی بوده و در این سال‌ها توانسته‌ام که اهمیت این نوع بازخورد را به خودم یادآوری کرده و آن را وارد زندگی‌ام بکنم.

اکنون از هر دو نوع بازخورد استفاده می‌کنم و بنا بر موقعیت، نقش یکی پررنگ‌تر ممکن است باشد.

مثلا، در ارزیابی دانش و مهارتم در یک موضوع، حتما از بازخورد بیرونی کمک می‌گیرم. برای این کار، به سراغ افرادی می‌روم که می‌دانم در این موضوع‌ها خبره هستند. اما برای ارزیابی این که سطح کلی من در آن دانش و مهارت چگونه است، به بازخورد درونی توجه بیشتری می‌کنم.

اگر بخواهم مثالی بگویم، من هر چقدر هم که فکر بکنم یک قطعه‌ی پیانو را می‌توانم خوب بنوازم، باز هم به سراغ یک فرد موسیقی‌دان رفته و از او در این زمینه نظر می‌خواهم و سعی می‌کنم نقص‌هایم را برطرف بکنم (بازخورد بیرونی).

این قطعه ممکن است یک قطعه‌ی ساده و مبتدی باشد؛ ممکن است یک قطعه‌ی پیچیده و پر از تکنیک باشد. جایی را که در این طیف خیلی ساده تا خیلی پیشرفته قرار دارم، با بازخورد درونی می‌سنجم. چون خودم بهتر از بقیه می‌دانم که اولویت پیانو برای من چگونه است و چه مسیری برای آن ترسیم کرده‌ام.

*****

به نظرم می‌رسد که وقتی برای موضوعی سرمایه‌گذاری زیادی انجام می‌دهم و وقت و انرژی قابل توجهی برایش می‌گذارم، ممکن است به برخی از بازخوردهای ارزشمند بیرونی توجه نکنم؛ هر چند که در مسیر غلطی باشم.

بهتر است که این موضوع را در ذهنم داشته باشم و سعی بکنم بتوانم بازخوردها را در این مواقع ببینم؛ هر چقدر هم که دلم بخواهد آن بازخورد‌ها نادرست باشد.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟