Menu
نویسنده مطلب : ساناز مجرد

مطلب مورد بحث:

هیوریستیک و مغز خطاساز | میان برهای ذهنی


ذهن انسان تحت‌تأثیر دانش محدود و احساسات متغیر و موقعیت قرار دارد. گاهی بالا و پایین بودن یک هورمون یا ساعت مواجهه با یک موضوع یا پیداکردن ارتباطی غیرواقعی بین حوادث متفاوت، انسان را به سمت خطاهای هیوریستیک سوق می‌دهد.
چرا این قدر شوینده خریدی؟ این سوالی هست که این روزها دوست دارد از خیلی‌ها بپرسد. جوایشان احتمالا این است که ممکن است کمیاب شود و مگر از وضعیت نابسامان بازار خبر ندارد؟
آن‌ها بر اساس گزینش اطلاعات به سمت خاطراتی رفته‌اند که جنسی نایاب شده است و آن‌ها مدتی مجبور شده‌اند بدون آن جنس سر کنند. یادشان به مواقع دیگر و تولید مطابق نیاز نیست.   
او در مواجهه با این ترس آن‌ها دچار ترس گله‌ای می‌شودکه مبادا همه‌ی این‌ها درست می‌گویند و فردا به خودش بگوید: «چه حیف که وقتی در بازار، کالا بود اقدامی نکرده است.»
اخبار در همان زمان اطلاع می‌دهد که بنادر با نصف ظرفیت واردات کالا دارند. از آن‌جا که احساس می‌کند بسیار قدرت پیش‌بینی‌کردن دارد به این نتیجه می‌رسد که تولید شوینده‌ها که مواد اولیه‌شان از خارج از کشور تهیه می‌شود با مشکل مواجه خواهد شد.
در هنگام خالی‌کردن قفسه‌ی شوینده‌ها در حالی که می‌داند این کار خطاست به خودش می‌گوید که من تا الان به جامعه کمک‌های زیادی کردم و با صدور جواز احساسی خودش را قانع می‌کند که این بار اشکال ندارد کمی بیشتر به فکر خودم باشم.
از در فروشگاه که بیرون می‌آید، دنبال دوست و آشنایی می‌گردد که تأیید اجتماعی عملکردش را ببیند و به واقعیت رفتارش نیندیشد.
پ.ن۱: داستانی کمی آشنا از اطراف خودم.
پ.ن۲: منبع عنوان‌هایی که بزرگ‌نمایی شده است:
 The Ultimate List of Cognitive Biases: Why Humans Make Irrational Decisions
On May 30, 2017By Tomer Hochma