Menu
نویسنده مطلب : محمود قاسمیان

مطلب مورد بحث:

هیوریستیک و مغز خطاساز | میان برهای ذهنی


ترجمه زیر از مقاله ای زیبا که حاصل تلاش بسیار زیاد خانم کندرا چری روانشناس و مشاور آموزشی از سایت ذهن خیلی خوب می باشد که بنده به موارد زیر بسیار علاقه­مند شدم:
میانبر در دسترس بودن (Availability Heuristic): موضوعاتی که ساده تر به ذهن می آیند (بیشتر درباره آنها شناخت داریم) در اولویت انتخاب ذهن قرار دارند. می توان گفت چون شناخت بهتری از آنها داریم اتفاق افتادن آنها را محتمل تر می دانیم و ذهن، آنها راحت تر انتخاب می کند. اگر کسی هستید که به تعداد زیاد شغل عوض می کنید و تجربه زیادی در این زمینه دارید برای پاسخ دادن به سوالات و گرفتن تصمیم، گزینه تغییر شغل در اولویت شما قرار خواهد داشت و ذهنتان با آن راحت تر است حتی اگر برای شرایط شما مناسب نباشد (مثال از خودم است چون فکر می کنم از مثال آن مقاله بهتر است!)
میانبر نمایندگی (The representativeness Heuristic): بر مبنای آن ذهن شرایط موجود را با پروتوتایپ همیشگی­اش (که نماینده وضعیت مطلوب شما است) مقایسه می کند. در حالی که ممکن است تصمیمی که می گیرید اصلا به شرایط مطلوب شما ربطی نداشته باشد! مثلا به دنبال استخدام کارمند هستید و مصاحبه شونده شبیه مادر شماست و ناخودآگاه شما او را بیشتر مورد توجه قرار می دهید در حالی که شباهت او به مادر شما اصلا کمکی به کار در آن جایگاه نخواهد کرد (مثالم بسیار بهتر از مثال مقاله است;)
میانبر تمایلات (The affect heuristic): این میانبرها کاملا به وضعیت روحی و احساسی فرد بستگی دارند مثلا اگر در شرایط روحی منفی افراد بیشتر به جنبه ای خطرناک و مسئله ساز تصمیم خود فکر میکنند و جهت گیری تصمیم خود به خود برای مقابله با آن است و نه ساختن تصمیمی مثبت با ریسک پایین.
نکته اینکه در ابتدای نوشتار عمدا از میانبر رابطه تلاش و کیفیت استفاده شده است ;)