Menu
نویسنده مطلب : منصور حسن زاده

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


۱٫        کسب‌وکار موردنظرتان را به‌صورت مختصر شرح دهید.
خدمات حسابداری آنلاین: در این کسب‌وکار تحت یک پلتفرم آنلاین اسناد و مدارک مشتری به‌صورت روزانه ارسال می‌گردد و روز بعد حساب‌ها بروز می‌گردد. بدین‌صورت کارها خارج از شرکت انجام می‌شود و با یک روز تأخیر حساب‌ها بروز، و نتایج به‌صورت آنلاین/آفلاین، و هرلحظه در دسترسی مشتری می‌باشد.
 
۲٫       بگویید که به نظر شما، ارزشی که این کسب‌وکار ایجاد می‌کند چیست؟ چه ارزشی را که قبلاً نبوده است خلق خواهد کرد؟
·         بروز بودن حساب‌ها در سریع‌ترین زمان
·         برون‌سپاری و کوچک نمودن کسب‌وکار
·         کاهش هزینه‌های سربار
 
۳٫      این کسب‌وکار را در چه صنعتی طبقه‌بندی می‌کنید؟
·         خدمات مالی و حسابداری
 
۴٫       بازارهای هدف، بازارهای بالقوه و بازارهای آماده آن را شرح دهید.
·         بازار بالقوه: تمامی کسب‌وکارها
·         بازار آماده: کسب‌وکارهای کوچک و متوسط
·         بازار هدف: کسب‌وکارهای کوچک کشور
 
۵٫       بازار این فعالیت را – بر اساس معیارهای ارزیابی بازار که در درس‌ها خوانده‌ایم – تحلیل کنید یا حدس بزنید.
·         میزان ضرورت محصول برای بازار  (Urgency): متوسط – توضیح اینکه ضرورت ذاتاً بالاست ولی در کسب‌وکارهای کوچک ممکن است اهمیت لازم به آن داده نشود. می‌توان با روش‌های ترویجی ضرورت بالا را به مشتریان هدف نشان داد.
 
·         اندازه‌ی بازار Market Siz :  با فرض نو بودن ایده و تعداد بالای کسب‌وکارهای کوچک که معمولاً سیستم حسابداری مقیم برای آن‌ها به دلیل هزینه‌ها در دسترس نیست؛ اندازه این بازار بزرگ برآورد می‌شود.
 
·         محدوده قیمت قابل‌عرضه یا Potential Price Range: در این مرحله عدد و رقم دقیقی نمی‌توان عنوان نمود ولی با توجه به مهم بودن هزینه‌های برای کسب‌وکارهای کوچک، پلن‌های قیمتی می بایست گرانقیمت نباشد.
 
·         هزینه جذب مشتری یا ایجاد یک مشتری جدید Cost of Customer Acquisition or Creation: هزینه‌های معمول برای معرفی خدمت، برندسازی و … که درمجموع بالا محسوب نمی‌شود.
 
·         هزینه رساندن محصول یا خدمت به دست مشتری (Product Delivery Cost) : با توجه به آنلاین بودن سرویس و انجام کار از راه دور و بر بسترهای مخابراتی معمول، این هزینه بسیار پایین است.
 
·         منحصربه‌فرد بودن محصول (Product Uniqueness): با توجه به اولین بودن سرویس در نوع خود، منحصربه‌فرد می‌باشد. البته این ایده پتانسیل تغییر فضای این صنعت را در جهت کپی و ارتقای خدمات آنلاین و از راه دور را دارد.
 
·         سرعت عرضه محصول یا خدمت جدید به بازار (Speed to Market): درصورتی‌که منابع انسانی موردنیاز به‌درستی تأمین شود؛ سرعت ارائه خدمت جدید بالا و از مزیت‌های رقابتی ما محسوب می‌شود. به شرطی که بهبود مستمر و ارائه سرویس‌های جدید در دستور کار قرار گیرد و همیشه چندین قدم جلوتر از رقبای احتمالی حرکت نمود.
 
·         سرمایه‌گذاری اولیه (Up-front Investment): بیشترین هزینه، هزینه‌های اولیه طراحی پلتفرم نرم‌افزاری و هزینه‌های جاری نیروی انسانی است که درمجموع سرمایه‌گذاری اولیه پایین می‌باشد.
 
·         پتانسیل عرضه محصولات وابسته (Cross-sell Potential): علاوه بر خدمات حسابداری و مالی جاری، می‌توان انواع خدمات مرتبط دیگر همانند حسابداری مالیاتی، ارزش‌افزوده و … را نیز تعریف نمود و به‌صورت موردی در صورت نیاز مشتری به ایشان ارائه نمود. بدیهی است با توجه به وجود اطلاعات پایه مالی در سیستم ارائه این خدمات می‌تواند بسیار ارزان و باارزش افزوده بالایی انجام شود.
 
۶٫       به نظر شما، اگر ایده شما اجرایی شود، آیا شکل‌هایی از تقلید یا اجرای آن وجود دارد که به‌جای ارزش‌آفرینی، فرصت طلبانه باشد و تصویر این کسب‌وکار را در ذهن مردم تخریب کند؟
با توجه به اینکه نتایج مثبت یا منفی این کار برای مشتری پس از یک دوره مالی مشخص می‌شود و درصورتی‌که این کار باکیفیت درست و بر اساس قوانین روز کشور، استانداردهای درست و … انجام نگیرد ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری همانند جرایم مالیاتی و … داشته باشد؛ مقلدین فرصت‌طلب ممکن است علاوه بر آسیب به مشتری، بر وجهه این نوع کسب‌وکار هم آسیب وارد نمایند.
البته می‌توان با ارائه آموزش‌ها و ارائه‌های مؤثر مشتری را در مرحله انتخاب از این خطرات آگاه نمود.
 
 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟