- usercontent - متمم
Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

شهود چیست؟ آیا تفکر شهودی و تصمیم شهودی مهارت محسوب می‌شوند؟


پیش نوشت: از خوندن این متن خیلی لذت بردم و خوشحالم که میتونم با متمم برای تقویت یا حتی اعتماد کردن بیشتر به قدرت شهودم، همراه باشم. (و امیدوارم دوستان متممی خوب دیگرمون هم بتونن هر چه زودتر به این درس خوب، دسترسی پیدا کنن)
بخش اول تمرین:

حوزه ی خاصی که من از نظر خودم میتونم توش مدعی باشم که تصمیم های شهودی خوبی می گیرم، حوزه ی انتخاب دوست هست.  همیشه دوستانم رو بدون صرف انرژی فکری خاصی در انتخاب کردن یا انتخاب نکردن اونها انتخاب میکنم و با همین قدرت شهود و با فیلتر کردن آدمها از میان الگوهایی که طی سالها در ذهنم شکل گرفته، برای در نظر گرفتن و داشتنشون به عنوان یک دوست تصمیم می گیرم.
در اثر تجربه، پارامترهای مختلفی رو که برام اهمیت داره، یا دوست داشتنیه یا حسم رو خوب میکنه، یا حس میکنم این دوستی برای هر دوی ما میتونه منشا اثرات مثبت باشه؛ بدون هیچ تلاش خاصی، طی یک دوره ی زمانی خیلی کوتاه، شناسایی می کنم و این پارامترها در ذهنم، مثل یک پازل در کنار هم قرار میگیرن و تصویری رو که بهش نیاز دارم میسازن.
گاهی تصویر در کمترین زمان از شروع آشنایی از اولش دوست داشتنیه و اینجاست که ذهنم سریع اکسپت میکنه. گاهی تصویر، اولش کمی مخدوشه و به کمی زمان بیشتری نیاز دارم تا این پازل کمی درهم ریخته، به شکل تصویر دلخواهم در بیاد و وقتی به تصویر دلخواهم دراومد، دیگه تمومه. اما گاهی از همون اولش این پازل، به هیچ وجه جور نمیشه و تصویر به هیچ وجه برام دوست داشتنی نمیشه، و اونوقته که میدونم این دوستی رو نمیخوام.
اون تصویر دوست داشتنی حالت اول، حتی میتونه همیشه با خوشی و لذت همراه نباشه، حتی میتونه گاهی با درد و رنج همراه بشه، حتی میتونه گاهی این پازل به هم بریزه، اما چون از همون اول، این تصویر دوست داشتی در ذهنم شکل گرفته بود، دیگه تقریبا محاله که از این دوستی در ذهنم منصرف بشم و میدونم که میتونم دوباره این پازل رو جور کنم و تصویر دوست داشتنی ای که از اون دوستی در ذهن داشتم رو دوباره بسازم. مگر اینکه دیگه چی بشه …:)
نمونه ها یا پارامترهای فعلی که در ذهن من انباشته شده، در اثر تجربه های مختلف سالهای گذشته، در مدرسه، در دانشگاه، در محیط های فیزیکی و در محیط های دیجیتال! در ذهنم شکل گرفته و میتونه شامل موارد زیر باشه:
* لحن حرف زدن، طرز بیان کردن حرف ها
* طرز فکر و مدل ذهنی
* نوع و مدل احساسات اون آدم
* نوع نگاهی که اون آدم به خودش، به دنیا و به دیگران داره
* نوع رفتارش با من یا با دیگران
* نوع ظاهر و طرز لباس پوشیدنش
* باورها و سلایق و اعتقادات خاصی که داره
* نوع دغدغه هاش
و …
بخش دوم تمرین:
در حوزه ی تصمیم گیری های مربوط به امور مالی و اقتصادی واقعا ضعیفم. شنیدید میگن فلانی «شِم اقتصادی» خوبی داره؟ من خودم رو در این زمینه واقعا ضعیف میدونم و شم اقتصادیم داغونه!
فکر میکنم برای پرورش قدرت تصمیم گیریم در این زمینه، بهتره بیشتر ریسک کنم. بیشتر خودم رو در زمینه های مربوط به مسائل مالی یا سرمایه گذاری یا موارد مشابه، در معرض موقعیت ها و اقدامات مختلف و گوناگون قرار بدم. ترسها و تردیدهام رو کمتر کنم، به قدرت شهودم بیشتراعتماد کنم و از ناحیه ی امنم بیشتر بیام بیرون و سعی کنم با هوشیاری بیشتری به امکاناتی که در این زمینه در اطرافم وجود داره، توجه کنم و تصویرهای بهتر، دقیق تر، کامل تر و دوست داشتنی تری در این زمینه ها برای خودم خلق کنم.