Menu
نویسنده مطلب : اسفندیار

مطلب مورد بحث:

پرونده‌ای برای برنامه ریزی عصبی کلامی یا ان ال پی (قسمت اول)


با سلام و خسته نباشید و ضمن تشکر از پرداختن به مساله ان ال پی، خود منهم یکی از علاقمندان پرداختن به این مبحث بودم و وقتی که تیتر آنرا دیدم خیلی ذوق زده شدم. ولی وقتی آنرا خواندم، راستش کمی نگران شدم و یک سوال مهم برایم پیش آمد. آیا در میان تیم بررسی کننده، یک متخصص ان ال پی که شناخت دقیق و کافی برای بررسی این موضوع داشته باشد وجود دارد یا نه؟ قطعا شما بهتر از من میدانید که برای بررسی یک موضوع مهم فقط مراجعه به متون معتبر و مرجع کافی نیست و بررسی کننده نیز باید در آن زمینه کارشناس بوده و یا حداقل اطلاعات کافی در حد سطح مورد نظر از بررسی خود را داشته باشد.
من بعنوان یک متخصص و مدرس ان ال پی علمی و آکادمیک با شما صحبت می کنم. ان ال پی شناخته شده در ایران توسط اکثر مردم، یک ان ال پی جعلی و بازاری تحریف شده است که متاسفانه اکثر افراد جامعه نیز فقط آنرا می شناسند و با یک برخورد سطحی با آن، به دو دسته تقسیم می شوند. افراد سطحی و کم مایه علمی، جوگیر شده و به خیل راهیان شادکامی و موفقیتهای کاذب از نوع کتاب راز می پیوندند و افراد آگاه، با مطالعه و فهیم آنرا نیز از همان قماش پنداشته و مسخره می کنند.
من با خواندن همین قسمت اول با چندین نکته روبرو شدم که متاسفانه نشان از عدم شناخت دقیق و دانش کافی بررسی کنندگان محترم نسبت به ان ال پی دارد. البته امیدوارم که من اشتباه کرده باشم و این اشکالات بدلیل بی توجهی در شیوه نگارش و عدم دقت کافی در انتخاب لغات مناسب برای پرداختن به چنین مساله مهمی باشد. بهر حال در جهت پرداختن به اختلاف دیدگاه های خودم با این متن، بطور خیلی خلاصه شروع به نوشتن کردم و هنوز آیتم دوم تمام نشده بود، دیدم که پنج صفحه کاغذ سیاه کرده ام و تازه اگر نوشته های من تمام میشد، من مرد میدان تایپ کردن حدود بیست صفحه کاغذ نیستم. نه حوصله اش را دارم و نه وقتش را. بنا براین از خیر پاسخگویی گذشتم ولی همین جا اعلام می کنم که آمادگی کامل برای دفاع حضوری از ان ال پی را دارم. ان ال پی مظلوم و بی پناهی که مثل هر پدیده دیگری که وارد این مرز پرگهر شده، آنرا از محتوا تهی کرده و هزاران بلا بر سرش آورده و آنرا تبدیل به یک شیر بی یال و دم و اشکم کرده اند.
بهر حال من یاد گرفته ام که زود قضاوت نکنم و بی صبرانه منتظر نوشته های بعدیتان هستم و امیدوارم که مانند سایر حوزه های دیگر نیز با علم و آگاهی لازم و رعایت بی طرفی کامل، به این موضوع (بسیار پیچیده و عمیق در نگاه اول، ولی بسیار ساده و قابل پذیرش پس از شناخت دقیق آن) بپردازید. ضمنا همین جا اعلام می کنم که منهم به تجربه شخصی و بهمان دلیلی که محمد رضای عزیز به خوبی و بدرستی توضیح داده، به اینگونه مکاتبات و رد و بدل کردن اطلاعات کتبی در حد یک کامنت برای روشن شدن یک موضوع مهم و پیچیده، هیچ اعتقادی ندارم و بنابراین هر چیزی که در پاسخ به این متن بنویسید، ضمن اعلام احترام مجدد و علاقه قلبی خودم به کلیه دست اندرکاران متمم، در جواب آن چیزی نخواهم نوشت ولی برای هرگونه تبادل نظر و یادگیری هر چه بیشتر خودم، آمادگی کامل دارم. با احترم فراوان، رفیع پور