Menu
نویسنده مطلب : میلاد کا

مطلب مورد بحث:

انگیزه های درونی و انگیزه های بیرونی


تمرین ۱٫ در مورد این تمرین تمامی فعالیت های روزانه رو تحلیل نکردم اما حتی بدون این تحلیل هم میتونم بگم بخش خیلی کمی از فعالیت های روزانه به انگیزه های درونی مربوط میشه. استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی و پیام رسان ، گشت و گذار زیاد در سایت هایی که خیلی مرتبط با کار و اهدافم نیست و گذران وقت بخشی از دلایلی هستند که به من نشون میدن خیلی فعالیت های مبتنی بر انگیزه های درونی ندارم.شاید بیشتر برای فرار از رنج بیکاری و عدم فعالیت سراغ این سرگرمی ها میرم.

تمرین ۲٫ من یادمه چند سال پیش که هنوز سن قانونی (۱۸ سال) نداشتم از هر فرصتی برای رانندگی استفاده می کردم و اتفاقا خیلی سریع و خیلی خوب رانندگی رو یاد گرفتم و اون موقع واقعا نشستن پشت فرمون و رانندگی برای من یه حس و حال خیلی خوب داشت. شاید این یکی از نخستین فعالیت هایی بود که من با انگیزه ی درونی انجامش دادم. الان بعد از گذشت سال ها دیگه اون حس و حال رو ندارم اما در مورد راهنمایی برادرم و کمک به موفقیتش و رسیدن به هدف هایی که داره فکر می کنم هنوز هم انگیزه ی درونی زیادی دارم.

خارج از تمرین ها نکته ای به ذهنم رسیده. فکر می کنم وقتی میخوایم فعالیتی رو شروع کنیم یه جدول تشکیل بدیم و بر دو مبنا اون فعالیت رو تحلیلش کنیم ، یکی بر مبنای انگیزه های درونی و یکی بر مبنای انگیزه های بیرونی (دستاوردها) و ببینیم کدوم یکی از انگیزه ها در این فعالیت یا هدف میتونه برای ما موثر تر واقع بشه.

یه نکته دیگه هم به ذهنم رسید ، جایی از متن به درستی نوشته شده که مرز مطلق و قطعی وجود نداره ، برای من این تداعی شد که گاهی ما فعالیتی رو برای انگیزه های درونی خودمون انجام میدیم اما اینقدر موثر و خول انجامش میدیم که منجر به پاداش و دستاورد در بیرون ما هم میشه ، مثلا ممکنه یک وبلاگ نویس صرفا برای برون ریزی ذهنی و عادت به نوشتن وب نویسی کنه اما بعد از مدتی کیفیت نوشته هاش اینقدر خوب و جالب باشه که خواننده های خیلی زیادی پیدا کنه و این اتفاق خودش انگیزه ی جدیدی بشه در صورتی که هدف اولش این نبوده (تلفیقی از انگیزه ی درونی و انگیزه ی بیرونی)