Menu
نویسنده مطلب : محمد موسی زادگان

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تصمیم گیری


صورت مساله: در دوران دانشجویی به صورت پاره وقت در شرکتی مشغول به کار شدم. کار شرکت کاملا مرتبط با رشته تحصیلی ام بود و برخلاف خیلی از موقعیت های شغلی آن دوره، در آن شرکت کار و پروژه واقعی انجام می شد. روزهای کاری پر از یادگیری، به کار بستن آموخته های دانشگاهی، و سرشار از انگیزه و امید به آینده بود. همکاران عمدتاً از هم دانشگاهیان سابق بودند و فضای کاری دوستانه و تا حدی غیر رسمی بود. همه جور مهارتهای فنی و کاری و غیر کاری و شخصی به اشتراک گذاشته و آموزش داده می شد.
پس از پایان تحصیل به صورت تمام وقت به همکاری با آن شرکت ادامه دادم. با گذشت روزها اولویت های کاری و شخصی تغییر کرد. درآمد نسبی کمتر، تغییر تدریجی فضای کاری توصیف شده و عملاً عدم امکان رشد روز به روز واضح تر می شد.
به نظر می رسید زمان تغییر فرا رسیده است. اما بسیاری از مسائل مانند خاطرات، حس تعلق، حس مشارکت در موفقیت های شرکت و … تصمیم خاتمه همکاری را بسیار مشکل کرده بود به طوری که تصمیم گیری به استعفا ۲ سال طول کشید.
توصیه های من به محمد آن روز:
۱- فکر میکنی تا کی در این شرکت کارخواهی کرد؟ آیا دوست داری در این شرکت بازنشست شوی؟! پس صورت مساله را برای خودت درست تعریف کن. مساله تو چیست؟ ماندن یا رفتن؟ یا کِی رفتن و انتخاب زمان رفتن؟
۲- اولویت های و ارزش های تو چیست؟ موقعیت مناسب برای رشد مالی و شغلی یا پرهیز از ریسک و حفظ شرایط موجود؟ درگیری با چالش های شغلی یا سپری کردن آرام و بی دغدغه ساعتهای کاری؟ تغییر و کسب تجربه های جدید؟ امنیت و پایداری شغلی؟ سمت و موقعیت اجتماعی؟ … ارزش های خود را لیست و آن را اولویت بندی کن، و سوال مهم تر اینکه آیا ماندن (یا بیشتر ماندن) در شغل فعلی کمکی به تحقق آنها می کند یا خیر؟
۳- ترس هایت از تصمیم نگرفتن چیست؟ اینکه به اندازه کافی مهارت کسب نکرده ای که به عنوان یک فرد با تجربه چند ساله در یک مصاحبه استخدامی حاضر شوی؟ فکر میکنی که شانس با تو یار بوده و در اولین تجربه کاری در بهترین محل ممکن مشغول کار شده ای و ممکن است براحتی آن را از دست بدهی؟ بعید میدانی دوستان و همکاران خوب خود در اینجا را بتوانی در جای دیگر هم بیابی؟ آیا با ماندن در این شرکت اطلاعات بیشتری کسب می کنی یا از تصمیم فرار میکنی؟
۴- آیا همه جنبه های شغل فعلی همان گونه که فکر میکنی از روز اول خوب بوده و هست؟ آیا چون مدیران رفتار دوستانه ای داشته اند مسیر رشد تو را نیز عادلانه هموار خواهند کرد؟ آیا چون میزان یادگیری خوب بوده درآمد آن هم خوب خواهد شد؟ ایا با تمرکز بر خوبی های این شغل قضاوتی نادرستی بر سایر جنبه های آن نداری؟
توصیه من این است که اطلاعات بیشتری کسب کن: ببین چه توانایی ها و مهارت هایی برای تغییر شغل داری و کدام از این مهارت ها نیاز به بهبود است و چقدر برای رسیدن به آن سطح زمان نیاز داری؟ موقعیت های دیگر با بررسی و برای درخواست آنها اقدام کن. به مصاحبه های شغلی مختلف برو. گزینه های پیش رو را بررسی و با توجه به ارزش هایت اولویت بندی و در نهایت انتخاب کن.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟