Menu
نویسنده مطلب : سعید یغموری

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


۱) کسب و کار مورد نظرتان را به صورت مختصر شرح دهید.
یافتن متخصصین تراز اول برای سازمان ها و کارفرمایانی که به تخصص آن ها نیاز دارند. 

۲) بگویید که به نظر شما، ارزشی که این کسب و کار ایجاد می‌کند چیست؟ چه ارزشی را که قبلاً نبوده است خلق خواهد کرد؟
ارزشی که ایجاد خواهد شد این است که کارفرما مناسب ترین فرد را برای نیازهای تخصصی اش خواهد یافت و افراد متخصص نیز در مناسب ترین موقعیت شغلی و تخصصی فعالیت خواهند کرد.
برخی مشاغل تخصصی خاص که البته کم هم نیستند معمولا از طریق آگهی جذب نیرو نمی کنند. در حال حاضر در بیشتر موارد دسترسی به افراد متخصص از طریق شبکه دوستان و همکاران صورت می گیرد که در این صورت طبیعتا گزینه ها محدودند.
از طرفی برخی افراد تخصص ها و توانمندی هایی دارند که در موقعیت های شغلی معمول وجود ندارد و یا باید موقعیت مخصوص به خودش را پیدا کرد و یا حتی ایجاد کرد. مثلا جامعه شناسی که در حوزه تحلیل جوک تخصص دارد.
حال اگر خدمتی ایجاد شود که توانمندی های افراد متخصص مورد ارزیابی و اعتبارسنجی قرار گیرد و بانک اطلاعاتی بزرگی از این افراد ایجاد شود کارفرمایان گزینه های ارزیابی شده بیشتر و با کیفیت تر برای انتخاب خواهند داشت. حتی این افراد می توانند موقعیت های شغلی جدیدی را برای کارفرمایان تصویر و برای خودشان ایجاد کنند. 
 
۳) این کسب و کار را در چه صنعتی طبقه بندی می‌کنید؟
صنعت کاریابی از نوع متخصصین و نخبگان تراز اول 

۴) بازارهای هدف، بازارهای بالقوه و بازارهای آماده آن را شرح دهید.
بازار بالقوه: تمامی سازمان هایی که نیاز به افراد متخصص دارند و تمامی متخصصینی که نیاز به کار مناسب با تخصص شان دارند
بازار آماده: سازمان هایی که موقعیت های شغلی برای متخصصین سطح بالا دارند و به دنبال فرد مناسب برای موقعیت شغلی مورد نظرشان هستند و متخصصینی که در سطوح بالایی از استعداد و توانمندی قرار می گیرند و به دنبال موقعیت شغلی مناسب با تخصصشان هستند. 
بازار هدف: سازمان های دانش بنیان، های تک و ثروتمند و افراد متخصص تراز اول 

۵) بازار این فعالیت را – بر اساس معیارهای ارزیابی بازار که در درس‌ها خوانده‌ایم – تحلیل کنید یا حدس بزنید.
میزان ضرورت این خدمت برای بازار: با توجه به دانش بنیان شدن فعالیت های اصلی سازمان ها و اهمیت متخصصین تراز اول برای آن ها و آسیب های جدی جذب نیروی نامناسب این خدمت به شدت مورد نیاز سازمان های دانش بنیان، های تک و ثروتمند می باشد.
اندازه بازار: به نظر می رسد بسته به سطح تخصص افراد و نیازهای تخصصی سازمان ها این بازار می تواند به اندازه ۱ تا حداکثر ۵ درصد از بازار نیروی انسانی را در بر گیرد.
محدوده قیمت قابل عرضه: خدمت گران قیمتی برای سازمان ها محسوب خواهد شد. هزینه یافتن و جذب متخصصین تراز اول برای سازمان ها بسته به سطح تخصص آن ها حداقل برابر با حقوق یک ماهه آن ها و در موارد خاص حتی به ده ها و شاید صدها میلیون تومان برسد.
هزینه جذب مشتری یا ایجاد مشتری جدید: هزینه نسبتا بالایی خواهد داشت و به خصوص جلب اعتماد سازمان ها و متخصصین کار بسیار سختی است.
هزینه رساندن خدمت به دست مشتری: در موارد مرتبط با جذب متخصصین ممتاز با توجه به وجود احتمالی واسطه های دیگر هزینه نسبتا زیادی برای این کسب و کار متصور می شود.
منحصر به فرد بودن محصول: می توان گفت کسب و کارهایی که خدمات ارزیابی مبتنی بر شایستگی را برای سازمان ها انجام می دهند خدمت مشابهی را ارائه می کنند ولی تفاوت این کسب و کار علاوه بر نوع ارزیابی در این است که به دنبال جذب متخصص و کارفرما هم می رود. می توان گفت این خدمت در کشور ما تقریبا منحصر بفرد است.
سرعت عرضه محصول یا خدمت جدید به بازار: به دلیل پیچیدگی های خاص جذب و ارزیابی متخصصین نسبتا بالاست.
سرمایه گذاری اولیه: سرمایه گذاری اولیه خیلی زیادی نمی خواهد. و با ۵۰۰ میلیون تومان می توان این کسب و کار را راه اندازی کرد اما به ایجاد اعتبار و جلب اعتماد بسیار نیازمند است که با ارائه خدمت باکیفیت و در طول مدت زمان نسبتا زیادی به دست می آید.
پتانسیل عرضه محصولات وابسته: نسبتا بالاست و محصولات وابسته نظیر کتاب های مرتبط با جذب نیروی انسانی به اعتبار کسب و کار اصلی کمک خواهند کرد.
مدت زمان زنده ماندن محصول: با توجه به اینکه نیاز سازمان ها رفته رفته با این خدمت بیشتر هم می شود مدت زمان زنده ماندن این خدمت به شرط تداوم کیفیت بالاست.

۶به نظر شما، اگر ایده شما اجرایی شود، آیا شکل‌هایی از تقلید یا اجرای آن وجود دارد که به جای ارزش آفرینی، فرصت طلبانه باشد و تصویر این کسب و کار را در ذهن مردم تخریب کند؟
 
با توجه به دانش بر بودن و تخصص محور بودن این خدمت تقلید با کیفیت از آن به راحتی نمی تواند انجام گیرد.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟