Menu
نویسنده مطلب : علی رضازاده

مطلب مورد بحث:

ماجرای شام دُنگی


با سلام

اگر بخواهیم خارج از دیدگاه برآیند رضایت گروه به این مبحث نگاه کنیم به نظر من روش دوست داشتنی دان اریلی یک نقصهایی هم دارد اول اینکه فردی که این بار پرداخت هزینه شام را بر عهده دارد در ذهن خود مدام یادآوری می کند که اگر این جریان دور همی به هم بخورد او متضرر شده است و این فکر خیلی آزار دهنده است، خصوصا هنگامی که او اولین نفر در گروه باشد.

دوم اینکه هزینه های این دورهمی ها گاها تفاوتهای زیادی دارد مثلا ممکن است یکبار این ضیافت در یک فست فود باشد و بار دیگر در یک رستوران مجلل.

سوم آنکه دوستان برای ایجاد لذت بیشتر از شام مجانی امکان دارد بجای سفارش به منظور لذت بردن از شام فقط به فکر پر کردن بیشتر شکم باشند.

نکته چهارم و آخر که من آن را تجربه کرده ام اینکه مسائل مالی عموما موجب برهم خوردن روابط می شود و اینکه در این شرایط ذهن افراد مدام درگیر حساب کتاب می شود که من در فلان شب بیشتر هزینه پرداخت کردم و این احساس عدم رضایت تا مدتها با فرد می ماند و گاها همین محاسبات مالی و به ظاهر ساده موجب بر هم خوردن رفاقت و آن گروه ها می گردد.

در پایان اپلیکیشن ساده و جالب Cost Split را به شما معرفی می کنم که عهده دار تعیین دنگ افراد در چنین شرایطی می گردد که در آن می توان دنگ هر شخص را حتی با خرج کردهایی با ارزهای مختلف بر اساس یک ارز خاص برای هر فرد محاسبه و اعلام نماید.