Menu
نویسنده مطلب : مهدی حیدری

مطلب مورد بحث:

تفکیک تجربه ها به رویداد و احساس و تفسیر - از ضروریات افزایش عزت نفس


سلام به تمام دوستان متممی عزیز.

فکر میکنم تمرین دوم رو حل کردم و چون این اتفاق مدام برای من تکرار شده دوست دارم از تجربه شخصی و عینی اخیرم بنویسم.

اگر متن کمی طولانی هست پیشاپیش پوزش میخوام.

.

یکی از دوستانم مدتی پیش پیشنهاد داد که با هم روی پروژه ای تحقیقاتی کار کنیم.گفت یه ایده خیلی عالی دارم، میخوام تیم تشکیل بدم و… .حوزه کاری مشخص بود اما خیلی کلی و گنگ بود و من از جزئیات باخبر نبودم به همین دلیل نمیتونستم تصمیم بگیرم که روی پروژه کار کنم یا نه.

روند مکالماتمون هم اینطور بود:

اول قرار شد که در مکانی همدیگرو ببینیم تا از نزدیک صحبت کنیم.من یک روز که بیکار بودم گفتم امروز وقتم آزاده که رودرو صحبت کنیم و ایشون گفت که فکر نمیکنم امروز بتونم و قرار شد روز دیگه ای باشه و بهم خبر بده چه روزی آزاده که با هم قرار بزاریم.

.

چند روز گذشت و خبری نشد برای همین من دوباره پیام دادم و گفتم اگر نمیتونیم از نزدیک همدیگرو ببینیم توی تلگرام وویس میفرستیم و دقیق با هم صحبت کنیم و قرار شد ساعت یازده هر دومون در تلگرام باشیم و راجع بهش حرف بزنیم.

ساعت یازده و پنج دقیقه من وویسی آماده کردم و تمام ابهامات و سوالاتم رو پرسیدم.

چند دقیقه منتظر موندم و خبری نشد.یک ربع بعد اومدم و هنوز نه پیامی دیده شده بود و نه پیامی اومده بود.همینطور نیم ساعت بعد از اون و یک ساعت دیگه.(فکر کنم هفت هشت بار تلگراممو چک کردم!)

ساعت یک اعصابم خورد شد و سلف تاک های از این جنس شروع شد:

“میگه ساعت یازده بیایم بعد خودش نمیاد،مسخره کرده ما رو.این دیگه چه جوریه، من که اصلا نمیخواستم روی پروژه ای کار کنم اون اومد پیشنهاد داد و…”  “شاید هم مشکلی پیش اومده براش …” و اینو داشتم با خودم می گفتم که دیدم مطلبی توی کانال تلگرامش گذاشت.دو برابر قبل عصبانی شدم😂 و سلف تاک های بدتر…

البته در بیشتر مواقع عصبانیتم رو کنترل میکنم و سعی میکنم منطقی رفتار کنم :))

من هم فقط همین پیام رو بهش دادم “قرار بود یازده بیایم صحبت کنیم”.

این پیام هم دیده نشده و جواب داده نشده روی دستم موند تا فردا که پیام داد.

.

اما رویداد این بود:دوست من به هر دلیلی نتونست در اون زمان و مکانی که قرار گذاشته بود حاضر بشه.

احساس:خودتون می تونید حدس بزنید که احساس ها چی بود.خشم،عصبانیت،نادیده گرفته شدن،خوب نبودن،مهم نبودن و…

تفسیر:۱٫ایشون فرد سربه هوا،بی دقت و بی مسئولیتی هست.۲٫حتما مشکل از من بوده که اینطور رفتار کرده و یا شاید دیگه من رو مناسب نمی دونه یا جایگزینی پیدا کرده.

.

نمیخوام سرتونو درد بیارم اما شاید بخشی از این عصبانیت من ناشی از،میشه گفت بی مسئولیتی اون بود اما بخش بزرگیش مربوط به عزت نفس پایین منه.من از زمانی که یادم میاد وقتی کسی جواب پیامم رو نداده یا دیر داده ناراحت و عصبانی شدم و احساس نادیده گرفته شدن و کم ارزش بودن بهم دست داده.

من اگر عزت نفس مستحکمی داشتم بعد از دوبار چک کردن تلگرام میرفتم و به کارهای دیگم میرسیدم، بدون داشتن هیچگونه حس بدی و یا برچسب زدن نادرست به خودم و دوستم. اما این عزت نفس پایین باعث شد که من تا چندین ساعت با اون حس های بد ادامه بدم و حتی فردا هم که بیدار میشم ترکشاشو روی خودم حس کنم.

امیدوارم مسیری که برای تقویت عزت نفسم شروع کردمو به خوبی ادامه بدم و هر کاری از دستم بر میاد انجام بدم تا به عزت نفسی بالا برسم.چون در تمام این سال ها مثل سنگی بزرگ به پاهام چسبیده و مانع رشد و موفقیت ام شده.مطمئنم تا این مسئله رو برای خودم حل نکردم بیخیالش نمیشم حتی اگه دوسال طول بکشه چه برسه به سه ماه!

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟