Menu
نویسنده مطلب : عاطفه انصاری

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی


سلام

مطالعه دروس مربوط به استعدادیابی به شیوه جانسون اوکانر باعث شد وسواس بیشتری نسبت به استعدادها و توانایی هایم نشان دهم؛در طول این هفته چه در زمان رانندگی و چه در اواقات دیگر دائم به این موضوع فکر می کردم که چقدر نسبت به استعدادها و حتی بی استعدادی هایم در فعالیتهای روزمره بی تفاوت بوده ام و این که آیا جرات رها کردن راه رفته و ورود به راه جدیدی که در آن مستعد هستم را دارم؟!با این وصف ارزیابی فعلی من از استعدادهایم به ترتیب دروس ارائه شده بدین شرح است:

استعداد تجسم فضایی و درک ساختارها : من در این زمینه تا حدودی استعداد دارم.احساس می کنم وقت و انرژی لازم را برای رشد و شکوفایی آن نگذاشته ام و الا می توانستم در این زمینه موفق باشم.
توانمندی استقرا: در خصوص استقرا کمی شک دارم نمی دانم آیا من در این زمینه استعداد دارم یا به علت رشته ای که در آن فعالیت می کنم مهارت لازم را در استفاده از آن کسب نموده ام. تصور می کنم من بیشتر در این خصوص مهارت پیدا کرده ام.انگار استقرا عادت ذهن من شده است !
انسان های لبریز از ایده: وقتی خودم را با شوهرم مقایسه می کنم می بینم من اگر چه ایده های خوبی در مورد مسائل مختلف  در ذهن دارم اما لبریز از ایده نیستم.
توانایی خواندن سریع: این رشته هم بیشتر مهارت من است تا استعداد من.مطالعه زیاد در این مدت باعث شده مهارت مطالعه و خواند نم را بالا ببرم.من براحتی و سریع متون را مطالعه می کنم حتی یک کتاب سر و ته را براحتی و سریع می خوانم.اما تصور می کنم سریع خواندن مهارت من است تا استعدادم!
توانمندی در استدلال تحلیلی:در این زمینه هنوز به نتیجه ای ندسیده ام! با توجه به آنچه از درس فهمیدم استعداد زیادی در این رشته ندارم هرچند همیشه فکر می کردم در این زمینه قوی هستم لذا احساس می کنم به وقت یشتری برای اظهار نظر بر روی این استعداد نیاز دارم.امیدوارم در ادامه دروس استعدادیابی دید واضخ تری در این خصوص پیدا کنم.
توانایی کار با اعداد: اگر در باقی رشته ها حداقلی از استعداد را در خودم می بینم اما در خصوص اعداد کاملا بی استعداد هستم.اصلا با خودم تعارف ندارم من کوچکترین استعدادی در این زمینه ندارم!!!
سیلوگرام:در این زمینه هم استعداد دارم .هر چند هیچ گاه زمان کافی برای آن نگذاشته ام اما در این زمینه مستعد هستم.
حافظه طراحی:استعداد زیادی در این زمینه ندارم.
تشخیص و تفکیک رنگها: من عاشق رنگ ها هستم.خانه من پر از رنگ است و همیشه در پوششم به تناسب رنگ ها توجه می کنم .فکر می کردم در خصوص تشخیص رنگ ها استعداد داشته باشم اما نتیجه تست نشان داد زیاد در این زمینه مستعد نیستم.
نگاه به جلو: در این زمینه هم استعداد ندارم. اگر این استعداد را داشتم با رسیدن به موفقیت های ناچیز متوقف نمی شدم و یا  شکست هایم براحتی موجب توقف من نمی شد!
تسلط بر انگشتان:در این زمینه خودم را زیاد محک نزده ام .من راحت تایپ می کنم و گه گاه البته به ضرورت خیاطی می کنم اما این رشته هیچ گاه مورد علاقه من نبوده است.
استعداد موسیقی و تشخیص صدا: با انجام تست مربوط به این درس متوجه شدم من در این زمینه بسیار مستعد هستم .رشته ای که هیچ گاه به خودم جرات ورود به آن را نداده و برای آن وقت نگذاشته ام اما همیشه یک شوق درونی برای ورود به آن داشته ام.در لیست آرزوها و برنامه های من همیشه نواختن تخصصی یکساز بوده اما هیچ گاه عملی نشده است. با انجام تست و شناخت بیشتر خودم حتما جدی تر بدان خواهم پرداخت.

در نهایت خوشحالم که اگر چه در رشته ای که بیشترین استعداد را در ان دارم وارد نشده ام اما هیچ گاه به رشته ای هم که در آن استعداد نداشته ام ورود نکرده ام . بنابراین همیشه یک ادم معمولی بوده ام .معمولی!!!امیدوارم با شناخت بیشتر خودم وپرورش استعدادهایم از یک ادم معمولی فراتر روم.