Menu
نویسنده مطلب : علی طاعتی مرفه

مطلب مورد بحث:

ایده هایی برای وبلاگ نویسی (۳)


نکته‌ای درباره خوانایی متن هنگام مطالعه نظرات دوستان متممی در این درس‌ها به ذهنم رسید که در وبلاگ نویسی هم مفید هست هم در نوشتن تمرینات متمم.
معمولاً یکی از انگیزه‌های وبلاگ نویسی، خوانده شدن توسط مخاطب هست.
رعایت نکردن اصول خوانایی متن باوجود غنی بودن مطلب ما، باعث می‌شود خواننده نسبت به خواندن و یا به ادامه دادن خواندن مطلب تمایل کمتری داشته باشد.
رعایت نکردن خوانایی متن مانند پاراگراف‌های طولانی با جملات طولانی و بدون هیچ نشانه و فاصله‌ای و عکسی مرتبط، چشم‌نواز نخواهد بود؛ و خواننده تمایلی برای ادامه دادن خواندن نخواهد داشت.
خوانایی متن نسبت به مفهوم متن، مثل لباس بر تن آدم هست
برای درک موضوع دو فرد را در نظر بگیرد. یکی لباسی شیک و مرتب بر تن دارد و سرووضع او آراسته هست. فرد دیگر لباس‌های شلخته و نامتناسب و موهای ژولیده دارد.
اگر قرار باشد برای کاری با یکی از این دو فرد مصاحبه‌ای داشته باشید، ناخودآگاه کدام فرد را انتخاب می‌کنید؟
و مهم‌تر اینکه به‌طور ناخودآگاه تصور می‌کنیم کسی که لباسی مرتب و ظاهری آراسته دارد، اطلاعات بهتری دارد. نوشته نازیبا نیز چنین تصوری را به ذهن القا می‌کند.
*****
(یاد داستانی از شیخ عباس قمی نویسنده مفاتیح‌الجنان افتادم. البته نقل به مضمون است و جنبه طنز دارد؛ و به درک این موضوع کمک می‌کند).

 
ایده هایی برای وبلاگ نویسی (۳)

منبع عکس

نقل است روزی شیخ عباس قمی در شهر نجف در یک کتاب‌فروشی مفاتیح خودش را می‌بیند. کنجکاو می‌شود و قیمت کتاب را از فروشنده می‌پرسد.
فروشنده با نگاهی به‌ظاهر و لباس او -گویا لباس معمول سفر بر تن داشته‌اند- می‌گوید: این کتاب به درد تو نمی‌خورد (به زبان امروزی یعنی قیافه‌ات به کتاب و کتاب‌خوانی نمی‌خورد).
شیخ عباس می‌گوید: نویسنده مفاتیح منم، شیخ عباس قمی هستم.
فروشنده آرام او را به کناری می‌برد و می‌گوید: اگر مردم بفهمند این کتاب را تو نوشته‌ای (با اشاره با ظاهر او)، دیگر هیچ‌کس این کتاب را از من نمی‌خرد!

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟