Menu
نویسنده مطلب : یاور مشیرفر

مطلب مورد بحث:

مبانی تحلیل اکوسیستم ها


اگر بتوان نامش را اکوسیستم گذاشت، من «بازاریابی محتوایی و محتوا» را به عنوان اکوسیستم تحلیل می‌کنم.

 

الف – محدودیت منابع

در حال حاضر تعداد متخصصان بسیار کم و تعداد درخواست و تقاضا بالاست. البته باید بگویم که در بیشتر موارد به دلیل عدم شناخت کارفرمای (حتی دیجیتال) از این نوع فعالیت، تقاضا به صورت نامتوازن و نامتقارن رشد می‌کند. از سوی دیگر کم‌بودن نسبت محتوای فارسی (که با اصول بازاریابی محتوایی اعم از ارتباط با مخاطب، نگارش صحیح، رعایت اصول کپی‌رایتنیگ، کیفیت محتوا و … تهیه، نشر، خلق و توزیع شده‌باشد) به محتوای سایر زبان‌ها، و البته گپ موجود در اقتصاد ایرانی (از سنتی به دیجیتال و بدون طی کامل، دقیق و در زمان خود مرحلۀ رشد صنعتی) باعث می‌شود در این زمینه محدودیت منابع چشم‌گیری مشاهده شود.

 

ب –  انتخاب

در این اکوسیستم بهترین نویسندگان، بهترین استراتژیست‌ها و بهترین‌ها باقی نمی‌مانند. در واقع آن‌هایی مورد تقدیر و مراجعه قرار می‌گیرند که Connection های خوبی دارند. هم از  منظر محتوا، هم از منظر روابط کاری.

برای مثال رزومۀ سنگین‌تر افرادی که به عنوان استراتژیست محتوا فعالیت می‌کنند، هم فرصت و هم تهدید است و از سوی دیگر جوان بودن و در واقع نوزاد بودن بحث محتوا، مخاطب‌شناسی و استراتژی محتوا در ایران می‌تواند باعث شود که هنوز هیچ شرایط خاص و ویژه‌ای برای رقابت در این زمینه و تفکر به راه‌های بقاء موجود نباشد.

 

– Retention

در حال حاضر در این اکوسیستم تجربه‌های شکست منتقل نمی‌شوند. در واقع آن‌قدر این رویکرد جدید است که نتوان از تجربۀ شکست و پیروزی به طور اخص صحبت کرد. پادکست‌ها و مطالبی به صورت پراکنده و نقطه‌ای وجود دارند، اما تا کنون هیچ راهنمای جامعی از بررسی کیس‌استادی‌های شکست و پیروزی و نیز جریان انتقال اطلاعات به صورت دائمی به وجود نیامده است.

 

– فرصت خطا کردن

بسیار زیاد است و چون نه مجری و نه کارفرما به درستی اطلاعات دقیق و خوب و جامعی از فرآیندها، پروسه‌ها و نیز حتی وظایف بازاریاب محتوایی ندارند، فضای بسیار زیادی برای خطا کردن وجود دارد. در بیشتر کسب‌وکارها هنوز لزوم وجود «مدیر ارشد محتوا» احساس نشده‌است (کسب‌وکار به محتوا به چشم یک بخش اضافی و غیرسود ده می‌نگرد که چون امروزه ترند شده‌است، پس ایجادش می‌کنیم و در نهایت یک نفر کارشناس محتوا برایش دست و پا می‌کنیم.)