Menu
نویسنده مطلب : آتا ناصر

مطلب مورد بحث:

چرخه گارتنر (سیکل هایپ تکنولوژی)


من می خوام با اجازه گروه متمم و متممی های عزیز این مدل را در یک حوزه تکنولوژی ولی به شکل غیر معمول آن بررسی کنم. برگردیم به اوایل دهه ۶۰ و پیدایش ویدئو بعنوان یک ابزار نمایش خانگی فیلم. (در این تحلیل، عناوین دوره ها و تعاریفشان را یه جورایی عوض خواهم کرد و منظورم از کاربرد غیرنرمال مدل هم همین بود)

تب منفی! ( یا تب مثبت مدل): البته این که میگم دهه ۶۰ زمان پیدایش ویدئو هست علتش اینه که من، خانواده ام، دوستان و هم آلانم در شهرمان در این تاریخ با این تکنولوژی آشنا شدیم. در آغاز پیدایش متأثر از فضای مذهبی/انقلابی کشور نگاهها به ویدئو بسیار منفی بود.خیلی شناخته شده نبود ولی دائم میشنیدیم که بزرگترها با نگرانی از اون یاد می کردند و پیش بینی می کردند که پاشنه آشیل خانواده ها خواهدشد.

تورم نفرتها! (یا تورم انتظارات): در سالهای پایانی دهه ۶۰ اوج نفرتها، دلواپسیها و نگرانیها از گسترش و نفوذ این تکنولوژی در میان خانواده ها بود. بگیر و ببندها روز بروز سختگیرانه تر و البته روشهای اجاره دادن و اجاره گرفتن یا اولی تر از آن قاچاقی وارد کشور کردنش هم زیرکانه تر. یادم میاد که صوتی تصویری محلمان نقل می کرد که به سرباز ایست بازرسی که ویدئوهایش را در صندوق ماشین دیده بود گفته بود که اینها آمپلی فایر هستد و اون طفلک هم باور کرده بود. خلاصه چه نسبتهای ناروایی که به این تکنولوژی زده نمی شد. ما خودمان درجمع دوستانه مان به گروههایی از بچه های محل که شبها دور هم جع می شدند ویدئو اجاره می کردند، حداقل به چشم  مطلوب نگاه نمی کردیم و حتی می گفتیم منحرفند.

تب مثبت! یا توهم زدایی: سالهای آغازین دهه ۷۰ سالهای شروع مرحله سوم بود. وقتی خونه فامیلی می رفتیم و میدیدیم که ویدئو دارند و زیر میز تلوزیون با یک پارچه سفید گلدوزی شده استتارش کردند هم می ترسیدیم و هم کم کم ترسمان می ریخت!

روشن شدن فضا: نیمه دوم دهه ۷۰ دیگه به تدریج در تعداد زیادی از خانه ها ویدئو مورد استفاده قرار گرفت و کم کمک نجواهای تدافعی شنیده شد تا اینکه بسیج محل هم در دوره های تابستانی حسابی از این تکنولوژی بهره جست. دیگر بیشتر صحبتها از جنبه های مثبت ویدئو بود تا جنبه های مخرب بعضا” متوهم گونه آن.

بهره وری با ثبات: این دوره برای ویدئو خیلی پر رونق بود. از منازل گرفته تا مراکز آموزشی و تفریحی و اقامتی . همه جا پر شد از ویدئو و کاست های اندازه A5 آن. و البته به نظر من بعد از این مرحله دیگه از چرخه گارتنر خارج شد، ماهواره ظالمانه کنارش زد.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟