Menu
نویسنده مطلب : ابراهیم تهمتن

مطلب مورد بحث:

چه مدلی مفید است؟ (ویژگی‌های یک مدل مفید)


مدل اقتصادی : بکارگیری و تقسیم بندی مساوی سرمایه و منابع در سه بخش مستغلات ، کسب و کار ، پس انداز ترجیحا طلا

فراگیری     قاعدتا برای سنجش فراگیری این مدل میبایست هر بخش را جداگانه از نظر دوره های زمانی و موقعیت جغرافیایی بررسی و سپس نتیجه را درقالب مدل ارزیابی کرد که مستلزم صرف وقت و انرژی زیادی خواهد بود اما یک نگاه اجمالی به روند گذشته نه چندان دور تا به امروز در حوزه مستغلات و طلا درکشورما ، نمایانگر آن است که تقریبا هیچکس از سرمایه گذاری در آن متضرر نشده است و بعضا سودهای کلان هم بردند . این موضوع تقریبا برای همه استانها و شهرها و روستاها مصداق داشته و این به نوعی پشتیبان بسیارموثری برای کسب و کارها به شمار رفته و میتوان گفت که مدل فراگیری محسوب میشود.
استثنا       قطعا استثنا وجود دارد مثلا کاهش قیمت ملک در تهران در زمان موشک باران و یا کاهش بسیار شدید قیمت طلا و ارز و مسکن در زمان پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران که موجب ورشکستگی خیلیها شد . اما این موارد بسیار اندک بوده وقابل چشم پوشی میباشند.
قابل تکرار بودن  و قابل پیش بینی بودن         جمعیت دنیا با نرخ قابل ملاحظه ای در حال افزایش میباشد . منابع طلای دنیا محدود و تقاضا رو به رشد . تقاضای مسکن رو به افزایش و محدوده های مجاز ساخت و ساز محدود . تقاضا برای غذا رو به افرایش و زمین مناسب کشت و کار محدود . به نظر نمیرسد که روند افزایش قیمت زمین و مستغلات و طلا متوقف شود.
فرا فرهنگی       موارد مطرح شده محدود به فرهنگ و جغرافیا نبوده و با فراگیری قابل قبولی تقریبا برای همه دنیا مصداق دارد .