Menu
نویسنده مطلب : ليلاجمالي

مطلب مورد بحث:

تفاوت کالا و خدمت در چیست؟


من برای پاسخ دادن به این سوال میخوام طراحی سایت و سئو رو با محصولات فیزیکی مقایسه کنم.

شرکتی که کارش طراحی سایت برای شرکت هاو  فروشگاه ها و یا مدرسین  دیگه است در واقع یک محصولی ارائه میده که نه کالاس و نه میتوان گفت خدمت در واقع جایی در وسط این طیف قرار دارد

چون از نظر من طراحی سایت برخی از ویژگی های محصول فیزیکی رو داره

مثلا قابل دیدن هست ولی قابل لمس کردن نیست

یا این که با خیلی از پارامتر ها و سایت های انالیز میتوان میزان خوب یا بد بودن یک سایت رو تحلیل کرد و نمره داد در واقع شاخص های قابل اندازه گیری دارد.

و برای قانع کردن خیلی از مشتری ها میتوان از سایت های مشابه ای که طراحی کردیم استفاده کنیم و چیزی قابل دیدن به مشتری نشان دهیم.

اما مسئله ای که هست طراحی سایت و بازاریابی مسئله ای نیست که شخص استفاده کننده بتواند خیلی سریع تاثیر استفاده از ان را در فروش و برندینگ یا معرفی و لید ها ورودی تشخیص دهد.

در واقع مثل یک مشاور که بعد از تحلیل کسب و کار یک سری دستور عمل ارائه میدهد ولی تغییرات ناشی از این دستور عمل ها در زمان کوتاه قابل مشاهده نیست.

و در جواب خیلی از مشتری ها که از من میپرسند ایا با طراحی سایت و هزینه هایی که میکنم ایا به ان مقدار درآمد میرسم متوجه میشوم که این یک کالا فیزیکی نیست که من بخواهم بفروشم و قول صد درصدی بدهم.

اما چیزی که من مطمن هستم برای این محصول این است که در زمان های اینده هر فعالیت اقتصادی که انلاین نباشد خیلی سریع حذف میشود.

و ارزش گزاری برای کالا های خدماتی مانند طراحی سایت برای من هنوز درک نشده است