Menu
نویسنده مطلب : فائزه حاجلو

مطلب مورد بحث:

کاربردی کردن آموخته‌ها: آیا به تفاوت آموختن و به کاربردن توجه کرده‌اید؟


زمانی دوره‌ای کاربردی بوده است که علاوه بر فهم مطالب و حفظ کردن جملات آن، بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم و در کار یا زندگی آن‌ها را به کار ببندیم.
 به نظر من، معلم برای کاربردی شدن مطلبش باید در حد امکان مثال ارائه کند و شخص یادگیرنده تمرینات لازم در این زمینه را انجام دهد.
به عنوان مثال پس از شرکت در یک دوره‌ی آموزشی نرم افزار ورد یا خواندن یک کتاب در این زمینه، ما با ابزارهای مختلف ورد آشنا می‍شویم و می‌توانیم آن‌ها را نام ببریم و متوجه می‌شویم که این نرم افزار چه قابلیت‌هایی دارد و می‌توان چه کارهایی با آن انجام داد. اما تنها زمانی آموزش ما کاربردی می‌شود که بتوانیم یک پروژه ورد را به درستی انجام دهیم و از ابزارهای مورد نیاز در زمان مناسب استفاده کنیم.
مثال دیگر در ورزش بدمینتون به ذهنم می‌رسد.
در آموزش هر حرکت این ورزش، ابتدا نحوه حرکت دست، نحوه‌ی ایستادن و جایگاه و زاویه راکت نسبت به بدن توسط مربی به صورت شفاهی توضیح داده می‌شود. سپس چند بار خود مربی حرکت صحیح را انجام می‌دهد و بعد از آن تمام نفرات به نوبت این حرکت را انجام می‌دهند. زمانی که بتوان از تمام موارد گفته، هنگام بازی استفاده کرد و یک حرکت صحیح را انجام داد، آموزش برای شخص کاربردی بوده است.
در بدمینتون زمانی که یک حرکت رو به صورت ناقص انجام میدهم، ۲ وضعیت برای من اتفاق می‌افتد.
۱٫ گاهی اوقات خودم اشکال کارم رو متوجه میشم و به خودم تلنگر می‌زنم که الان باید دستت رو می‌کشیدی یا یه گام دیگه باید بر می‌داشتی. در این موقع فکر می‌کنم مطلب رو فهمیدم اما هنوز کامل برام کاربردی نشده.
۲٫ گاهی اوقات هم اصلا متوجه اشتباهم نمیشم و مربیم میگه که چرا ضربم ناقص شده. فکر می‌کنم در این وضعیت من همچنان در قسمت فهمیدن موضوع مشکل دارم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟