Menu
نویسنده مطلب : هیوا

مطلب مورد بحث:

شایعات و شایعه پراکنی در شبکه های اجتماعی


دکتر نوا(نوح) هراری، نویسنده کتاب تاریخچه نوع بشر و ارائه دهنده کورسی با همین نام در کورسرا، در زمینه شایعه پراکنی و همچنین غیبت کردن پشت سر دیگران نظرات جالبی دارن.ایشون میگن که:

“غیبت کردن این توانایی رو به انسانهایی که تازه به زبان مجهز شده بودن(حدود ۷۰هزار سال پیش در شرق آفریقا) میداد که بدونن به چه کسی میشه اعتماد کرد. آنها ساعتها در روز مشغول به همین کار میشدند تا گروه‌های بزرگتری از افراد معتمد بسازن.

حتی عمده ارتباطات امروزی ما آدمها به وسیله تلفن و ایمیل و روزنامه نوعی از همون شایعه پراکنی اولیه است. به نظر می رسد که زبان ما در اصل برای این منظور تکامل پیدا کرده.

شایعه سازان در اصل اولین نوع مطبوعات عمومی (fourth estate) هستند: روزنامه نگارهایی که به افراد اجتماع اطلاع رسانی می‌کنند و اونها رو در مقابل فریبکاران و کلاهبرداران محافظت می کنند.”

با این توضیحات و تحلیلهای تکاملی به نظر میرسه که این رفتار جالب و کمی عجیب ما آدمها همانطور که در این درس گفته شد، برای کاهش ابهام و احساس امنیت بیشتر است. مثل زندگی ما در ده ها هزار سال پیش، در شرق آفریقا. با این تفاوت که الان وسط تهران قرار نیست پلنگی ما رو تکه پاره کنه!

در جلسات آخر کورسی  که بهش اشاره کردم، دکتر هراری در مورد آینده انسان صحبت میکنه. از جمله اینکه شاید به کمک کاشت ژنتیک و ترکیب شدن انسان با ماشین، بشه این مغز و بدن طراحی شده در دشتها و جنگلهای پر از شیر و پلنگ و عقرب را برای زندگی در نیویورک و تهران و شعبان‌آباد! بازطراحی کرد.

ایشون مثل بسیاری دیگر، ادعا میکنن که ما آخرین نسل هومو سیپین ها هستیم! به زودی ، بعد از صدها هزار سال و به تعبیری ۲-۳ میلیون سال، ورژنی بعدی نژاد بشر هم پا روی کره زمین خواهد گذاشت.

شدیداً دیدن این کورس فوق العاده طولانی رو به کسانی که به انسان و گذشته و آینده اش علاقه دارند، توصیه میکنم.

پ.ن: الان سرچ کردم دیدم که دکتر هراری در TED هم یک سخنرانی داشته.