Menu
نویسنده مطلب : علیرضا دورباش

مطلب مورد بحث:

سیستمی برای افزایش دقت خبرها و کاهش شایعه پراکنی و خبرهای دروغ


به نظرم اطلاعات ما برای قضاوت در خصوص کارآمد بودن و یا نقصان داشتن این سیستم بر اساس نوشته های این بخش، ناقص است اما می توان فرضیات را به آن افزود و سپس به بررسی آن پرداخت. اما به طور کلی، چون بر خلاف باور ما مردم ایران که می گوییم “حرف مفت که مالیات نداره، هر چی میشه گفت” این سیستم به نوعی مالیات بر حرف مفت است جای تامل و تدقیق بیشتر دارد.

مزایا: در صورت اجرا شدن شفاف و عادلانه آن، خبرها و ادعاهای کذب کمتری منتشر می شود و افراد سنجیده تر به نشر اخبار می پردازند

معایب: شیوه برقراری ارتباط و طنز خاص برخی افراد، چاخان و خالی بندی است که در صورت سفت و سخت بودن این سیستم، محدود می شود و چون در بسیاری از موارد ما بیشتر مشتاق شنیدن تعریف و تمجید هستیم تا بازخورد صادقانه و درست، ممکن است از لحاظ روحی آسیب ببینیم

عملی بودن یا نبودن:

با شروطی این سیستم عملی و بلکه مفید هست و اما شرایط آن:

اول که در یک نظم اجتماعی باز و به قولی حزبی شفاف، اجرا شود نه در یک سیستم اتوکراتیک (مستبدانه) یا الیگارشی (حکومت گروهی خاص بر همگان)

دوم این که پیوستن به این سیستم برای خبرگزاری ها و افراد دارای دنبال کنندگان کثیر (مثلا ۱۰۰K  به بالا) اجباری باشد.

سوم:  سیستم های اَبَر داده و شیوه های آماری با این سامانه تلفیق شوند به گونه ای که هر ماهه گزارشی از درصد خبرهای صحیح و غلط ارسال شده توسط هر خبرگزاری و فرد تاثیردار در کنار لوگو بر فراز سایت و حساب کاربرای آنها ذکر شود.

چهارم این که هر ماهه یا مثلا هر هفته، خبرگزاری های با بیشترین تعداد و درصد خبر راست معرفی شوند

تبعات بلند مدتی که سبب بی اثر شدن طرح می شود:

اگر تفکر نقادانه و مسیولیت پذیری در فرهنگ جامعه ای نهادینه نشده باشد و اکثریت نسبی افراد، آزادگی و عزت نفس مناسبی نداشته باشند حتی اجرای این طرح هم پس از مدتی صرفا به بهانه ای برای شوخی و تمسخر و تولید جوک بدل خواهد شد.

یک مثال از این که گاهی افرادی که آزادگی و عزت نفس ندارند چقدر حقیر و عجیب می شوند:

( در لاله زار به دنبال خرید یک حشره کش برقی بودم اولین مغازه ای که یک محصول تولید چین اما تحت برند ایرانی داشت، قیمتش را ۱۰۵ هزار تومن گفت، چند مغازه دیگر که همان کار یا مشابه اش را داشتند قیمتهایی همچون ۱۱۰، ۱۲۰، ۱۱۸ و در این حدود گفتند، یک مغازه بزرگ و با صاحبی با ظاهر موجه و با سن حدود ۵۵ سال این کالا را ۲۰۰ هزار تومن قیمت زده بود، وقتی به او گفتم که چند مغازه قبل تر همین جنس را حدود ۱۰۰ هزار می دهد، با خونسردی تمام به من گفت: پس برو از همون بگیر و چند تا فحش هم به ما بده!!!). البته خود این مثال را می توان از زاویه ای دیگر تاکیدی بر لزوم اجرای سیتم اظهار مالیاتی صحیح و کنترل دقیق صورت های مالی و اعمال شدیدترین جریمه ها برای متخلفان دانست.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟