Menu
نویسنده مطلب : حسام الدین بیات

مطلب مورد بحث:

پرسونا چیست؟ | روش تعیین و طراحی پرسونای مشتری و پرسونای مخاطب


کسب و کار: تولید محتوای آنلاین سرگرمی خلاقانه آموزشی برای نوجوانان
نام:آریا   سن: ۱۳ سال دانش آموز کلاس هفتم
درباره: مهمترین چالش او تکالیف مدرسه و ساختار دستوری است. آریا استعداد فراوانی دارد ولی از چهارچوب خوشش نمی آید. یااینکه مدرسه و معلم بخواهند به زور چیزی را به او یاد بدهند. دوست دارد بازی کند، کشف کند و خودش در جایگاه تجربه قرار بگیرد.
آریا در مرحله ایست که استعداد و علاقه مندی هایش دارد کشف می شود. هم کلاس موسیقی می رود ، هم کلاس ورزش می رود و هم کلاس زبان می رود. اگر وقت کند در کنار تکواندو به کلاس شنا هم می رود. ایام تعطیل دوست دارد در باغ و طبیعت باشد. تابستان ها به شرکت پدرش می رود تا با محیط کار پدرش آشنا شود. در آینده او کسی است که قرار است سکان فرماندهی کسب و کار پدرش را دست بگیرد و توسعه دهد.
چالش: آریا از محیط معلم شاگردی خوشش نمی آید و دوست دارد که در یک فضای تجربی یا دوستانه آموزش ببیند. از طرفی برای رسیدن به این همه کلاس فوق برنامه در نهایت یکی را به دیگری ترجیح می دهد و متذکر شویم رفت و آمد به همه ی این کلاس ها بسیار هزینه بر و دردسر آفرین شده است.
 آریا اگر چیزی لذت ببرد ساعتها پای آن می نشیند. آریا اشتباه کردن را دوست ندارد ولی تجربه کردن را دوست دارد. پس دوست دارد اشتباهاتش نزد خودش بماند.
 ارزش: آریا دوست کم ندارد ولی در گروه های دوستی می خواهد حرفی برای گفتن داشته باشد یا شاخصه ای داشته باشد که برای دیگران جلب توجه کند. آریا دیر جوش و آرام است. برای آریا هنگامی که تنهاست با خودش سرگرم است تا مدتی هم در شلوغی و با دیگران سرش درکار خودش است. منتظر است تا نقطه ی مشترکی پیدا کند و با دیگران همراه شود.آریا فعلا دوست دارد یاد بگیرد و دلش نمی خواهد به چالش کشیده شود ولی اگر دوستانه از او بخواهید با کمال میل با شما تعامل می کند و سعی می کند به هردو شما خوش بگذرد.آریا محتوایی دوست دارد که سرگرم کننده باشد و قابل نقل کردن باشد. گاهی هم تک باشد تا
بتواند برای همه تعریف کند و توجه جلب کند.
 Sw: آریا خیلی سریع یاد می گیرد. خیلی باهوش است. و نیاز به توضیح دادن و تفهیم کردن ندارد. به شدت نترس و مقاوم است. او هوشمندانه از پاسخ می دهد. فکر می کند و بعد جواب میدهد.ممکن است این تیز بودن او باعث زود بی حوصله و خسته شدن او شود. اصلا از سوال جواب شدن خوشش نمی آید و نمی خواهد دیگران درباره کیفیت یادگیری و تحلیل او بدانند.
 Ot: برای آریا این تهدید وجود دارد که زود از درس خواندن زده شود. و اصلا دیگر سرغ یادگیری نرود. ممکن است این اعتماد و دوستیهاش مورد سو استفاده دیگران قرار بگیرد.آریا قرار است آینده ی روشنی داشته باشد. بنابراین باید هم علمش را و هم مهارتهایش را زیاد کند. پیدا کردن دوستان خوب و پایدار که نقاط مشترک زیادی با آنها دارد در مسیر آینده خیلی به او کمک می کنند.
رفتارآنلاین: آریا یک موبایل یا تبلت هوشمند دارد و تا به حال همه بازی های گوگل پلی را دانلود کرده است. همه ی انیمیشن ها و فیلم کمدی های روز را از Dvd یا تلویزیون هوشمندشان دیده است. او هنوز اجازه ندارد که تلگرام یا اینستاگرام داشته باشد ولی ممکن است با این ابزارها با  رفیق هایش مسیج رد و بدل کند و جک و ویدیوی طنز بفرستد. آریا هنوز در فضای آنلاین خرید نمی کند ولی در دیجی کالا و سایت های بازی می چرخد.
محتوای طنز برای آریا سرگرم کننده است ولی اطلاعاتی که برای او هیجان ایجاد کند در ذهن او می ماند.آریا یک تبلت دارد و دوست دارد دائما در آن ویدیو ببیند، بازی کند و موسیقی گوش کند. در راه و مسیر همیشه هندزفری در گوش اوست و دارد موسیقی گوش می کند. در اتاقش هم وقتی بیکار می شود به سایت های vod  سر می زند و قسمت طنز را جستجو می کند.
رفتار آفلاین: آریا حدود ۱۲ ساعت از روزش را درگیرکلاس و درس و مدرسه است. بقیه زمانش را می خواهد بازی کند، سرگرم باشد و خوش بگذراند.
او در سال حتما با خانواده هنگام عید شمال یا مشهد می رود و دوست دارد در کنارخانواده ی پدر یا مادرش باشد. چون همه او را دوست دارند و او را حسابی تحویل میگیرند.تابستانها هم دوست ندارد در کلاس های تابستانی و فوق العاده ی مدرسه ها شرکت کند. چندباری شده که در حد کمتر از دو هفته خارج از کشور رفته اند. او دوست دارد جاهایجدید را ببیند و خوش بگذراند. اگر هم در طبیعت باشد که برای او نور علی نور است.آریا ممکن است در ماه بین ۱۰۰ هزار تومن پول توجیبی داشته باشد. با این شده که در جیب او ۳۰۰ هزار تومن هم در کارت او پول بوده ولی بیخودی پول خرج نمی کند. اگر چیزی بخواهد آن را می خرد ولی برای این که پولهایش را پس انداز کند از پدر و مادرش میخواهد برای او چیزی بخرند.پسمهمترین خرید ها دست پدر و مادر اوست.
 ویژگی های شخصی و شغلی: آریا ریز بین است. مادرش در بخش دولتی کار می کند و پدرش در بخش خصوصی کار میکند. هنوز آنقدر مهارتی ندارد ولی دوست دارد در مهارت های کامپیوتری و زبان خودی نشان بدهد. او فعلا دانش آموز است. ممکن است سرکار درکنار پدرش بنشیند، تایپ کند یا کاری انجام بدهد و از پدرش درخواست مزد کند. 
ترجیحات محتوایی: آریا دوست دارد سرگرم شود، چیزهای خنده دار، طنز و سرگرم کننده ببیند و بخواند. بازی کند.آریا آمادگی دارد تا ببیند چطور می تواند طراحی و نقاشی کند. چگونه یک خطر یا دردسر خلق کند.(او به رفیقهایش می گوید چِخطر؟!) ممکن است دوست داشته باشد در ورزش و موسیقی درست نواختن را ببیند ولی بیشتر دوست دارد سرگرمکننده باشد. سرگرمی های که بتواند از هیجانش برای دوستانش صحبت کند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟