Menu
نویسنده مطلب : داود حسینی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


۱) شرح کسب و کار
کسب و کار پیشنهادی من تهیه صبحانه برای افرادی است که به علت سرشلوغی و کمبود وقت امکان تهیه و صرف صبحانه را در منزل ندارند. بسیاری از این افراد یا اصلا چیزی به عنوان صبحانه نمی خورند یا اینکه با کیک و بیسکویت و مواد غذایی صنعتی خود را سیر می کنند. صبحانه به معنی وعده غذایی سالم و به شکلی سنتی نیازی است که بسیاری از کارمندان و مدیران و افرادی که ساعت کاری شان صبح آغاز می شود فرصت آن را ندارند.

۲) ارزش آفرینی کسب کار
ارزشی کسب و کار پیشنهادی تهیه مهم ترین وعده غذایی روز، به شکلی سالم، بهداشتی برای افرادی است که فرصت تهیه آن را ندارند. در مجموع این کسب و کار منجر به افزایش کارایی افراد در سر کار و بهبود سلامتی و تغذیه آنان خواهد شد.

۳) این کسب و کار را در چه صنعتی طبقه بندی می‌کنید؟
صنعت این کسب و کار را از آن جهت که تهیه وعده غذایی است می توان جزء خدمات غذایی (کترینگ) طبقه بندی کرد.

۴) بازارهای هدف، بازارهای بالقوه و بازارهای آماده آن را شرح دهید.
بازار بالقوه این کسب و کار همه افرادی است که باید صبح زود سر کار حاضر باشند. همه این آدم ها دوست دارند صبحانه شان آماده باشد و قبل از رفتن به سر کار یا قبل از شروع به کار صبحانه خانگی و سالم و مقوی میل کنند.
بازار آماده این کسب و کار احتمالا بیشتر ساکنان شهرهای بزرگ هستند که مسیر رفت و آمدشان به محل کار زمان بر است و وقت کمی برای آماده کردن و خوردن صبحانه دارند. همچنین افرادی را می توان جزء این بازار قلمداد کرد که زمانشان از لحظ پرداخت بیشتر از زمان لازم برای آماده کردن صبحانه بیارزد و حاضر باشند با درصد کمی از همان مقدار دریافتی وعده خود را تهیه کنند.
بازار هدف کسب و کار را می توان یکی دو مرکز تجاری تهران قرار داد. در این مرازک افراد زیادی به سر کار می آیند و احتمالا از نقاط مسکونی دور به محل کار می آیند. بنابراین برای شروع کسب و کار و توسعه آن مناسب است

۵) تحلیل بازار
خدمت ارائه شده در این کسب و کار برای بسیاری از افراد ضروری است. جایگیزین محصول پیشنهادی بیشتر محصولات کارخانه ای مثل کیک و بیسکوییت است. بنابراین می توان خریداران ابتدای صبح این محصولات را اندازه بازار این کسب و کار دانست. بر همین اساس محدوده قیمت گذاری محصول نباید خیلی با محصولات جایگزین تفاوت داشته باشد و محدوده بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان محدوده معقولی است.
این کسب و کار نیاز به سرمایه گذاری اولیه زیادی ندارد. فقط برای پیش رفتن اصولی آن باید تعدادی مجوز از مراکز ذی صلاح دریافت شود. شاید تنها هزینه های اولیه آن تبلیغات و وسایل بسته بندی آن باشد.

۶) به نظر شما، اگر ایده شما اجرایی شود، آیا شکل‌هایی از تقلید یا اجرای آن وجود دارد که به جای ارزش آفرینی، فرصت طلبانه باشد و تصویر این کسب و کار را در ذهن مردم تخریب کند؟
فرصت طلبی در این کسب و کار وقتی محقق می شود که شعار کسب و کار ارائه صبحانه به هر کیفیتی و بدون توجه به سلامت مصرف کنندگان و لذت تجربه میل صبحانه قبل از کار باشد.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟