Menu
نویسنده مطلب : محمد مقیمی

مطلب مورد بحث:

خطای درک نادرست دامنه ارزیابی و مقیاس مسئله


هفته پیش از طریق یک دوست قابل اعتماد خبردار شدم که سرپرست یک خانواده عزتمند و آبرودار در اثر تصادف دچار پاراپلژی شده و نیاز مبرم به یک دستگاه ویلچر داره اما از اونجا که اون بنده خدا ملیتش افغان هست، هیچ کدام از دستگاه های دولتی و خصوصی فعال در حوزه بهزیستی و فعالیتهای عام المنفعه، حاظر به کمک و دستگیری از ایشان نشده و این خانواده رو با چالش جدی روبرو کرده. پیشنهاد دوست من این بود که براش کمک نقدی جمع کنیم و یک دستگاه ویلچر خریداری کنیم.
قیمت ویلچر مناسب برای ایشون حدود یک میلیون تومن بود. دوست خیر من گفت تا الان ۴۵۰ هزار تومان جمع آوری شده، و از من خواست دوستانم رو به شرکت در این کار خیر دعوت کنم تا هر کس در حد بضاعتش از هزار تومن تا یک میلیون تومن کمک کنه. لا به لای حرفهاش شنیدم که گفت: فلانی ۲۰۰ هزار تومن کمک کرده، خدا خیرش بده. اون شب من به تعدادی از دوستانم پیغام دادم و ازشون کمک خواستم که فقط یکیشون ۵۰ هزار تومن کمک کرد، چون احساس می کردم خیلی رقم ناچیزی جمع شده خودم هم ۳۰۰ هزار تومن گذاشتم روش و دادم به دوستی که بانی این کار خیر بود. و با خیال راحت به زندگیم ادامه دادم. دلیلش واضحه چون مبلغی بیش از سایرین کمک کرده بودم و حسابی احساس عزت نفس می کردم. دیشب دوستم رو بعد از یک هفته دیدم در حالی که داشت از یه نفر خواهش میکرد برای این موضوع مبلغی کمک کنه. با بهت و حیرت ازش پرسیدم: مگه مبلغ تامین نشد؟ برگشت گفت نه هنوز ۱۰۰ تومن کم داریم!
حسابی حالم گرفته شد چون من بدون در نظر گرفتن دامنه مشکل، با خرسندی از اینکه بیشتر از سایرین کمک کردم، به خودم مغرور شده و خدارو بنده نبودم. حال این که برای خرید اون ویلچر یک میلیون تومن لازم بوده و حتی ۹۹۹ هزار تومان هم مشکل رو حل نمیکنه.
این ماجرا در غالب اوقات که به نیازمندی کمک میکنم تکرار میشه، مثلا به یک کودک کار ۵ هزار تومن کمک میکنیم و ذهنمون بلافاصله ضرب و تقسیم می کنه که اگه هر کی از سر این چارراه رد بشه همینقدر کمک کنه ، اون بچه ظرف مدت یک هفته میتونه لگسوس بخره. بعد با این توهم که بابالنگ دراز وار آینده یه بچه رو نجات دادیم به زندگیمون ادامه میدیم غافل ازینکه ۹۹.۹ درصد افراد خیلی بی تفاوت از کنار این بچه ها عبور میکنن و خودشون رو در قبال این بچه ها مسئول نمی دونن کما اینکه خود ما هم خیلی اوقات همین رفتار رو بروز می دیم. پس مشکل به قوت خود باقی خواهد ماند و ما به اندازه همون اسکناسی که خرج کردیم حس آرامش و رهایی می کنیم

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟