Menu
نویسنده مطلب : سیّدمهدی سیّدصدر

مطلب مورد بحث:

چند اشتباه رایج در درک مفهوم برند و برندسازی


با سلام و ادب

از رولکس تا حاجی ارزونی!

برند موجودی است زنده.

به عقیده من  برند تصویری ذهنی است که ما متناسب با نام و یا لوگوی خود می خواهیم در ذهن مخاطب ( با توجه به بازار هدفمان!) ایجاد کنیم. و برند سازی مجموعه فعالیتهایی است که دایما برای زنده ماندن و پیشرفت این موجود زنده ای که خلقش کرده ایم انجام میدهیم!

فکر نمی کنم امکان داشته باشد تصویر ذهنی موفقی را فقط برای یک بار در ذهن بازار هدف ساخت و مادام حیات کسب و کار آب و دانش نداد و آن برند زنده بماند…

رولکس مادام فعالیتش حس گران قیمت بودن را القا می کند چون کسی که چند هزار دلار پول برای ساعت میدهد انتظار دارد رولکس بودن ساعتش نمود پیدا کند! همچنین یک مغازه حاجی ارزونی می خواهد وقتی نامش به گوش مخاطب می رسد او را یاد محصولاتی ارزان قیمت بیندازد چرا که طرح کسب و کار او اینگونه نوشته شده است.

داعش نیاز دارد که با یادآور شدن نامش حس ترس یا خشونت و .. را به مخاطب القا کند چون بقای آن گروه در گرو تجاوز و وحشی گری است. (چون اساسا نوع Feasibility Study و فلسفه وجودی آن بر این مبنا بنا شده است) پس شاید در زمینه برندینگ ضعیف عمل نکرده باشد!

به طور خلاصه کسی که کوکا کولا می نوشد ذهن او به خاطر برند کوکاکولاست که طعم خوبی را شناسایی میکند در حالیکه شاید اگر همان نوشیدنی را در قوطی دیگری بدون نام بنوشد برایش جذاب نباشد. در واقع ذهن او این قوطی قرمز رنگ را می نوشد..

با سپاس