Menu
نویسنده مطلب : ناهید عبدی

مطلب مورد بحث:

نقطه ترک مذاکره | چه زمانی جلسه مذاکره را ترک کنیم؟


تعریف نکردن دقیق خط قرمز برای من تو خیلی از موقعیت‌ها ازجمله موارد زیر باعث نارضایتی شده:
 
با خوندن این درس متوجه شدم خیلی وقت‌ها مشکلی که در تعیین خط قرمز ارزش‌هام دارم اینه که اون‌ها رو در یه محدوده تعریف می‌کنم. به فراخور موقعیتی که توش هستم، ناخودآگاه این محدوده رو در ذهن خودم کمی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از تعریفی می‌کنم که تا پیش از جلسۀ مذاکره داشتم.
با این جابه‌جایی ذهنی، وقتی در معرض تنش مذاکره هستم خودم رو قانع می‌کنم که ارزش‌هام زیر سوال نرفته و بهشون پایبندم. اما همین‌که جلسۀ مذاکره رو ترک می‌کنم به همون حرفی می‌رسم که در درس ذکر شده و به‌هرحال متوجه میشم که تعریف این محدوده درواقع تعریف یه نقطۀ نهایی ترک مذاکره بوده که با یه خودفریبی ناخودآگاه احساس رضایت خودم رو در کوتاه‌مدت تأمین کردم اما در بلندمدت از پایبند نبودن به نقطۀ ارزشی مشخص، احساس پشیمونی می‌کنم.
 
 
مورد دیگه موقع خرید کردن هست.
معمولاً موقع خرید کردن خط قرمز و چارچوب‌های سفت و سختی برای خودم تعیین نمی‌کنم. وقتی مشغول خرید کردن حس خیلی خوبی دارم و خیلی وقت‌ها با وجودی که می‌دونم پیشنهادات فروشنده برای خرید بیشتر یا امتحان کردن اجناس گرون‌قیمت‌تر از روی لطفش نسبت به من نیست، اما باز هم با احساس خوبی تسلیم می‌شم. و احتمالاً به همین دلیل هم هست که از خیلی از خریدهام تو فاصلۀ کوتاهی بعد از خرید کردن پشیمون میشم.

 
مورد دیگه مربوط به خطای آخرین اطلاعات در دسترس و نقش اون‌ها در نقطۀ ترک مذاکره میشه.
گاهی اوقات با وجودی که پیش از جلسۀ مذاکره نقطۀ ترک مذاکره رو تعیین کردم، اما در جلسۀ مذاکره اعتبار و سهم بیشتری رو به آخرین اطلاعاتی میدم که در طول جلسۀ مذاکره دریافت می‌کنم. از این بابت هم خیلی متعجب میشم که چطور اعتبار نقطۀ ترک مذاکره‌ای که با کلی حساب‌وکتاب بهش رسیده بودم، تحت تنش و اطلاعات آخری که به دست آوردم زیر سؤال بردم و ازش چشم‌پوشی کردم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟