Menu
نویسنده مطلب : احمد عباسی

مطلب مورد بحث:

گرفتار کدامیک هستید: مشکل سیستمی یا مشکل در سیستم؟


فکر میکنم از اولین درس هایی که در متمم خواندم درس تفکر سیستمی بود اما بعد از اینکه چند بار درس های اصلی متمم را مرور کرده ام ، وضعیت مهم و مبهمی از مشکل سیستمی را می توانم با توجه به این درس بیان کنم .

وضعیت امروز جامعه ما در حوزه اقتصادی  نمونه کاملی از مشکلات سیستمی است که راه حل برون رفت از این مشکل نیازمند تفکر سیستمی در سطوح مختلف مدیریتی کشور است .

به چند نمونه ای که همه دوستان متممی در این چند مدت در سال ۹۷ هم شاهد آن بوده اند اشاره میکنم .

۱) اصرار دولت بر قیمت دلار به نرخ دولتی و عدم پذیرش دست های نامرئی ( عرضه و تفاضا ) آدام اسمیت در بازار دلار و سه برابرشدن قیمت ارزهای موجود در صرافی ها و اعمال سیاست های تنبیهی در قبال صرافی ها و عدم فروش ارز به صورت قانونی و شفاف و در نتیجه هجوم مردم برای خریدن ارز از طرق مختلف و کانال های متنوع و تبدیل سرمایه های خود به ارز و در نتیجه آن بی ارزش شدن پول و سرمایه های ملی

۲) بی تدبیری در فروش ذخیره های طلا کشور ( سکه ) بدون اینکه هیچ توجیه فنی و اقتصادی در آن باشد ، در انتهای سال ۹۶ و به تبع آن افزایش قیمت سکه در سال ۹۷ و در نتیجه قیمت حبابی قیمت سکه و نبود رویکرد شفاف و صریح در بازارهای اقتصادی

۳) کاهش سود های بانکی در شهریورماه ۱۳۹۶ بدون اینکه راه حل و پلنی برای حجم سرمایه های سرگردان در بازار بشود سبب می شود که سوداگران به سمت بازارهای موازی حرکت کنند .

۴) تخصیص ارز دولتی به سازمان و شرکت هایی که عموما یا رانت دارند یا وابستگی خاصی به ارگانی دارند بدون اینکه شفافیتی در پروتکل ها و قوانین اقتصادی و تجاری باشد و بدون اینکه بازخواستی در مورد واردات و صادرات با ارز دولتی باشد که نتیجه آن افزایش بی رویه قیمت ها در کالاهای اساسی می شود و سیاست شفاف سازی دولت نیز پاسخگوی این امر نیست و در نتیجه تعادل عرضه و تقاضا بهم می خورد .

۵) عدم اعمال  سیاست های انقباضی در دولت با وجود دانش و اگاهی به شروع تحریم ها علیه ایران سبب افزایش هزینه های دولت می شود .

۶) تصمیم گیری های بدون استراتژی و برنامه مناسب در قبال افزایش وام مسکن بدون پشتوانه مناسب سبب افزایش تداوم رکود طولانی مدت در بازار مسکن می شود .

۷) ممنوع کردن واردات خودرو های خارجی و افزایش قیمت خودرو ها به دلیل تمام تصمیم گیری هاست که نبود تفکر سیستمی را بروز می دهد .

۸) متوقف کردن فروش خودروهای داخلی و اعمال سیاست های کنترلی برای فروش که به یک باره تمام خودروهای داخلی افزایش قیمت ناگهانی پیدا می کنند و در بازارخودرو نایاب می شوند .

۹) نپذیرفتن ارزهای دیجیتال و نبود سیاست های اقتصادی شفاف در این حوزه

حتی می توانیم در بسیاری از موضوعات دیگر نیز این امر را شاهد باشیم .

الف ) فیلتر تلگرام و تشویق مردم برای استقبال از پیام رسان های داخلی که نتیجه عکس می دهد و درنتیجه این فیلترینگ بسیاری از کسب و کارهایی که برپایه فضای دیجیتال در تلگرام استوار بود یا نابود می شود و یا اینکه نزول پیدا می کند . ( فلیترینگ تلگرام به مانند پلمپ برای واحد های تجاری و کسبی است . مرگ یک کسب و کار است . ( اما چیزی که شاهدش هستیم مقاومت سیستم در برابر سیاست هاست ).

پی نوشت و کاملا بی ربط یا شاید هم  با ربط و جای تامل و تفکر   : { چند روز پیش در خبری خوانده ام که رتبه صفحه پیوندها در ایران از رتبه ۴ به رتبه ۱۲۷ نزول کرد . }

و حالا می توانیم ترکیبی از دروس متمم در درس تفکر سیستمی را در تصمیمات اقتصادی الان جامعه خود ببینیم .  { تفکرخطی در برابر تفکر سیستمی  ، گرفتار کدام یک هستیم ؟ مشکل در سیستم یا مشکل سیستمی ، نبود افق و اثر زمانی ، اثر مارکبری در تفکر سیستمی ، نگرش کوتاه مدت به مسائل ، مقاومت سیستم ها دربرابر سیاست ها ، و در اخر مدیرانی که عاشق مسائل می شوند . }

به نقل از کانال تلگرامی دکتر محمد فاضلی  وضعیت اقتصادی کشور ما مدت هاست دچار سرطان شده است اما الان در حال حاضر گلوله خورده است . ابتدا باید وضعیت حاصل از گلوله خوردن را درست کنیم بعد به فکردرمان سرطان باشیم .

این مطلب را با کلی فکر و فقط فقط به دلیل اینکه وضعیت الان جامعه درزندگی تک تک ما اثر گذار است و  بدون اینکه بخواهم حساسیتی در قبال موضوعات مطرح شده بیان کنم ارائه کردم امیدوارم با پروتکل های متمم ، مغایرت نداشته باشد .

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟