Menu
نویسنده مطلب : سارا حق بین

مطلب مورد بحث:

حسابداری ذهنی و روش‌های خلاقانه‌ی خود فریبی | دن اریلی


سلام به دوستان

امروز شروع کردم کتاب “هنر خوب زیستن” رولف دوبلی را بخونم و خیلی جالبه که اولین میان بر از ۵۲ میانبر شگفت انگیزی که ایشان برای شادکامی و موفقیت مطرح کرده “حسابداری ذهنی” است، با این عنوان که:

حسابداری ذهنی: چطور باخت را به برد تبدیل کنیم؟

مثالی که رولف از خودش زده مربوط میشه به جریمه های پارک ممنوع که قبلاً از دیدن آنها بسیار ناراحت و عصبانی می شده اما الان با لبخند آنها را پرداخت می کنه، چون با ترفند حسابداری ذهنی، جریمه ها را از کارت پولی که اختصاص داده به امور خیریه و کمک به نیازمندان پرداخت می کنه و با این روش به خودش القا می کنه که پرداخت جریمه ها در واقع کمک به نیازمندان هست.

رولف می گه حسابداری ذهنی در اقتصاد رفتاری، یک سفسطه قدیمی در منطق هست که مردم بسته به اینکه منشأ یک پول کجاست رفتار متفاوتی با آن دارند. این رفتار غیرمنطقی می تونه این مزیت را برای ما در بر داشته باشه که ما عمداً خودمان را فریب می دهیم تا ذهنمان را آرام کنیم.

رولف چند مثال دیگه از حسابداری ذهنی آورده و در نهایت نتیجه می گیره که ما نمی توانیم از دست رفتن پول و زمان را خنثی کنیم اما با تفسیر جدیدی که از این موضوع داریم می توانیم کمتر حرص و جوش بخوریم و آرامش بیشتر و استرس کمتری داشته باشیم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟