Menu
نویسنده مطلب : محمد شریفی مقدم

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تصمیم گیری


مطلبی که مینویسم احتمالا همه اش درباره ی رندگی شخص من صادق نباشه، بلکه برای بهتر توضیح دادن مباحث تصمیم گیری استفاده می کنم.

محمد چهار سال پیش سلام من با دانشی که در متمم خواندم راهنماییت می کنم درباره ی نحوه ی ادامه تحصیل تصمیم بگیری تو الان سال دوم مهندسی هستی و میدونم که به شدت درگیر تفکر به رفتن از ایران هستی. به این نکات توجه کن:

۱- درسته که با هر انتخابی در این زمینه تو هزینه های غیر قابل بازگشتی میکنی(sunk cost) اما بدون که به هر حال باید تصمیمت رو بگیری. به قول متمم گاهی هزینه ی تصمیم نگرفتن از هزینه ی تصمیم اشتباه گرفتن بیشتره پس باید بر ترس از تصمیم گیریت غلبه کنی به قول یه دانشمند هندی که در آینده باهاش آشنا میشی هر تصمیمی که گرفته بشه آزادی تو رو از داشتن گزینه های مختلف میگیره. که این به هر حال خودش تلخه.

۲- تصمیم رو کامل بگیر به غول متمم گاو رو نصف نکن. گاهی برای فرار از تصمیم بزرگ آدم تصمیم رو کوچکش میکنه که در اصل هیچ ربطی به تصمیم اصلی نداره.

۳- تعریف مساله مهم ترین قسمت تصمیمه. در این زمینه حواست باشه که مدل ذهنیت چقدر در نظراتت راجع به زندگی اونور اثز گذاشته.

۴-از برون ریزی برای داشتن یک تصمیم خوب استفاده کن. دایره ات رو با نوشتن و کشیدن نمودار بچین گاهی ایده های بهتری به سرت میزنه.

۵-اما ازهمه مهم تر اینه که بشینی و سر فرصت ارزش ها و معیار هایی که باید در نطر بگیری و اولویتشون رو بچینی. میدونم که سخته. تردید جایی اتفاق میفته که باید یکی از ارزش هات رو قربانی اون یکی کنی. تو وطن برات ارزشه و البته دانش و آموختن هم و همچنین خدمت. تصمیم بگیر سر کدوم رو میتونی زیر آب کنی تا به دیگری برسی.

۶- در مشورت گرفتن و… مراقب خطاهای شناختیت باش.

۷- درسته که متمم عضوی ولی هنوز راجع به این مطلب ننوشتن.:)متاسفانه ولی اگه تونستی یه چند تا کتاب بخوان دراین زمینه.