Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

کتاب غرقگی (Flow) | روانشناسی تجربه‌ی عمیق لحظات زندگی


 * فعالیت‌هایی که من در اون‌ها Flow رو تجربه کردم:

_ هنگام خوندن بعضی از درس‌های متمم و حل تمرین اون‌ها.

به طور مثال درس‌های سری “مدیریت در شرایط ابهام”, اغلب همچین حسی برای من داشت و علاوه بر متن درس, وقتی بعد از یکی دو روز فکر کردن روی تمرین‌ها و پیدا کردن مصداق‌ها, شروع به نوشتن کامنت و حل تمرین می‌کردم, کاملا این حس رو تجربه می‌کردم. و البته خیلی از درس های دیگه.

_ خوندن بسیاری از مطالب و پست‌های روزنوشته‌های محمدرضا. خیلی وقت‌ها حین خوندن مطالبِ وبلاگ اصلا متوجه گذر زمان نمیشم و وقتی به آخر متن می‌رسم, حتی پست‌هایی که نویسنده در ابتدا اشاره کرده که بسیار طولانیه, با خودم میگم اِ چه زود تموم شد.:)

_  خیلی اوقات هنگام ورزش ایروبیک و زومبا تجربه‌ی فلو رو داشتم. وقتی که موسیقی خوبه و مربی حرفه‌ایه و حرکات کاملا منطبق با موزیک هست, نه تنها متوجه گذر زمان نمی‌شیم و فلو رو تجربه می‌کنیم بلکه به هیچوجه هم خسته نمی‌شیم.

_ خوندن بعضی کتاب‌ها, دیدن بعضی فیلم‌ها, سرچ در مورد یک موضوع مورد علاقه, دیدن پست‌ها و خوندن نوشته‌های دوسه نفر در اینستاگرام, بودن در طبیعت, مخصوصا کوهستان که برای من یک نوع مراقبه هم هست, و… همراه با تجربه‌ی فلو هست برای من.

_ وقتی کاری رو با دست انجام میدم و میخوام چیزی درست کنم هم در وضعیت فلو قرار میگیرم. مثلا درست کردن بیسکویت و شیرینی, درست کردن کاردستی, رنگ‌آمیزی و کارهایی از این قبیل.

_ حرف زدن و صحبت با دوستِ عزیزتر از جانم هم, از زیباترین و لذت بخش‌ترین تجربه‌های فلو برای من بوده.

 * سه وضعیت اضطراب, خستگی و فلو در یک فعالیت:

به طور مثال فرض کنیم من بعد از چندماه تمرین به مهارت متوسط و قابل قبولی در فتوشاپ رسیدم.

حال اگه بخوام برای کسی که در نقطه ی صفر قرار داره مطلب ساده‌ای رو توضیح بدم و کارهای ابتدایی رو انجام بدم, احتمالا برام خیلی خسته کننده خواهد بود.

اگه بخوام با این مهارتِ متوسط کارهایی شبیه کارهای آقای اریک یوهانسون تولید کنم, به علت مهارت کم مطمئنا دچار تنش و اضطراب میشم و از کار زده میشم.

بهترین حالت به نظرم وقتیه که کاری که انجام میدم, مثلا یک کارت طراحی میکنم, کمی از مهارتی که دارم چالش برانگیزتر باشه تا کاملا در اون کار غرق بشم و لذت ببرم.

 * نکات دیگر:

_ فکر می کنم با توجه به منحنی یادگیری هم میشه به وضعیت فلو شدن در فعالیت‌ها نگاه کرد.

مثلا به نظرم اگر یادگرفتن یک مهارت برای ما از نوع یادگیری سریع باشه, در ابتدا وضعیت فلو رو تجربه می‌کنیم و بعد از مسلط شدن, اون فعالیت بیشتر حالتِ خسته کننده خواهد داشت.

اما اگه یادگیری یک فعالیت از نوع S باشه, در ابتدا تنش و اضطراب رو تجربه می‌کنیم و بعد از مسلط شدن, در وضعیت فلو قرار می‌گیریم.

و فکر می‌کنم فعالیت‌هایی که از نوع مسئله محور هستند بیشترین حالت فلو رو برای ما ایجاد می‌کنن. برای من که اینطوره و مشغول شدن با چالشی که ذهنم رو درگیر کنه برام لذت‌بخشه.

بنابراین به نظرم با توجه به نوع یادگیریمون می‌تونیم فعالیتهایی رو انتخاب کنیم که حالت فلو رو بیشتر تجربه کنیم و رضایت بیشتری از زندگی داشته باشیم.

‌_ در درس وضعیت تعلیق ذهنی هم در مورد فلو توضیح داده شده و البته اونجا در مورد کاربرد فلو و استفاده از اون در گیمیفیکیشن صحبت شده.

و به نظرم خوندنش در کنار این درس می‌تونه مفید باشه.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟