Menu
نویسنده مطلب : صدرا علی آبادی

مطلب مورد بحث:

میکرواکشن: گامی کوچک برای دستیابی به اهداف بزرگ


میکرو اکشن ها یا ریز گام ها توانایی تغییر همه چیز را دارند. درواقع فکر میکنم آنقدر که این سبک در توسعه فردی و سازمانی نقش دارد به آن پرداخت نشده است.

میخواهم در این رابطه بزنم:

به تلگرام به عنوان یک نرم افزار با یک تیم توسعه ثابت نگاه کنید. و ببینید چطور یک اپلیکیشن با همین سبک توسعه (ریزگام ها) کم کم بازار های مختلف را،  در حال تصاحب است و یک اپلیکیشن بسیار خلاقانه که هر دو ماه یکبار چیزی برای غافل گیری ما دارد را مدیریت میکند.

»»ایده استیکر ها و این که قابل توسعه هستند برای هر فرد

»»ربات ها و ایجاد بازار برای توسعه دهنده ها

»»ایجاد کانال ها

»» هزار نفره کردن سقف گروه ها

»»و امروز در اخرین اپدیت تلگرام قابلیت سرچ ویدیو و لینک های ویکی پدیا در درون خود تلگرام ایجاد شده است.

 

احتمالا تلگرام نسل بعدی شبکه های اجتماعی است. در اهمیت ریزگام هایش فقط در نظر بگیرید اگر تلگرام از روز اول تمام این قابلیت ها را میداشت چه اتفاقی می افتاد.( احتمالا فشار زیادی برروی تیم توسعه می آمد و با توجه به این که کاربری نداشتند جذب سرمایه سخت میشد ، و جدا از آن افرادی که قرار بود از واتس اپ یا وایبر به آن مهاجرت کنند، احتمالا از این همه امکانات متفاوت دچار ترس تغییر میشدند و جای دیگری را برای مهاجرت انتخاب میکردند)

این استراتژی ریزگام ها به جای تغییرات ناگهانی مدل کسب و کاری است که مایکروسافت هم بعد از تجربه تلخ ویستا و ۸ به سراغ آن رفته. و ویندوز ده دیگر به جای یک نرم افزار تبدیل به سرویسی شده است که به مرور زمان و با گام های کوچک آپدیت میشود و توسعه می یابد. در واقع ویندوز ۱۰ آخرین ویندوز مایکروسافت است.و دیگر یک سیستم عامل یا نرم افزار نیست یک سرویس است. کما این که تلگرام هم یک اپلیکیشن نیست و در حال تبدیل شدن به سرویس است.

 

در زندگی شخصی هم تجربه های بسیار مناسبی برای ایجاد تغییرات بزرگ با ریزگام ها دارم که اینجا فرصت توضیح آن ها نیست. فقط به عنوان یک نتیجه استفاده از ریزگام ها یادگیری سه هزار لغت زبان انگلیسی در طول کمتر از شش ماه میتوانم نام ببرم. یا یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا در سطح تسلط متوسط در طول دوماه و این روند در حال ادامه است.

ریزگام ها میتوانند عادت های مارا تغییر دهند و در سبک زندگی شخصی باید بسیار بیشتر به آن پرداخته شود.