Menu
نویسنده مطلب : مصباح زیرک باش

مطلب مورد بحث:

معرفی ماتریس عوامل انگیزشی دیوید فوربس


در تمرین درس انگیزاننده درونی و بیرونی، من متمم خوانی را بعنوان انگیزه درونی مطرح کردم، اما الان که با دقت بیشتری به آن نگاه می کنم جز انگیزاننده های ابزاری برای من بشمار می آید و در هر سه زمان گذشته و حال و آینده هم قرار می گیرد. (۲و۵و۸)

گذشته، از این لحاظ که احساس می کنم موقعیت های زیادی را در گذشته بخاطر نا آگاهی هایی که در خیلی از زمینه ها داشتم از دست دادم و با وجود وقتی که داشتم برای فهمیدن آنها اقدامی نکردم و الان می خواهم آنها را جبران کنم.

حال، از آن جنبه که خواندن متمم در این روزها حس و حالم را خوب می کنه و احساس اینکه دارم کار مفید انجام میدهم را بهم میده

آینده، از آنجایی که یادگرفتن این مطالب می توانند بعنوان ابزاری در آینده به کمک من بیاییند تا بتوانم نتایج بهتری در زندگیم کسب کنم.

———————

در مورد مثالهایی از تمرین سایر دوستان

تفریح کردن : جز انگیزاننده های درونی زمان حال هست به نظرم

ورزش کردن : هم می تواند انگیزاننده ابزاری زمان حال (وسیله ایجاد شور و نشاط) و هم انگیزاننده ابزاری زمان آینده ( ایجاد و حفظ سلامتی در آینده ) و هم انگیزه ارتباطی زمان حال ( دیدن دوستان و هم باشگاهی ها ) و هم انگیزه ارتباطی زمان آینده باشد ( گسترش دایره روابط و دوستی هایی که ممکن است در آینده به نفع ما باشد).

 

———————————

همانطور که در صورت تمرین مطرح شده به نظرم خیلی از این موارد با هم همپوشانی دارند و نمی توان آنها را تنها به یک خانه از این جدول نسبت داد. ما انسانها یک رفتار را با انگیزه های متفاوتی بصورت همزمان انحام می دهیم.

مثلا یک غذای خاص را می خوریم، چون هم نیاز به سیر شدن و انرژی داریم(ابزار سیر شدن)، هم از رنگ و بو و طعم آن غذا لذت می بریم(لذت درونی) و هم آن غذا را در کنار دوستان و خانواده می خوریم (ارتباط بین فردی) و از دیدن آنها خوشحال می شویم.

یا یک لباس را هم بعنوان پوشش بدن می پوشیم، هم بخاطر مد و احساس لذت بردن از طرح و رنگ آن لباس و هم بعنوان ابزاری جهت ایجاد وجهه و تشخص و جلب توجه.

به نظرم از این دست مثال های که در چند دسته قرار بگیرند زیاد میشه پیدا کرد.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟