Menu
نویسنده مطلب : علیرضا امیری

مطلب مورد بحث:

کلیک کلیک کلیک کلیک


پیش نوشت: وقتی به این فکر میکنیم که رفتار آدمها در ورود به سایت ها اینقدر میتونه دقیق دیده و تحلیل بشه، حس خوبی ندارم. اما بنظرم کم کم باید ما بپذیریم که وارد عصر متفاوتی از زندگی بشر شدیم. باید به عریان کردن رفتارها و تفکراتمون عادت کنیم. عصر، عصر عجیب و متفاوتیه.

شاملو یه شعری داره که میگه: “هرگز کسی این گونه فجیع به کشتن خود برنخاست، که من به زندگی نشستم”.
فکر میکنم مصداقش رو میشه اینطور گفت که؛ “هرگز کسی اینگونه فجیع به عریانی فکر خود برنخاست، که من در دنیای تکنولوژی به آن نشستم”.

با اجازتون من هم یه سایت خوب معرفی کنم به اسم hotjar.com که سرویس های جذابی رو میتونه به شما بده.

اگه شما یه سایت داشته باشین میتونین پس از عضویت در این سایت، سرویس های این سایت رو روی سایتتون فعال کنین و اطلاعات خوب و ارزشمندی از رفتار کاربران سایتتون دریافت کنین.

مثلا میتونین ببینین که هر کاربری که میاد توی سایتتون، ماوس رو کجاها حرکت داده، چند جای سایت کلیک کرده، چه زمانی به پیج های دیگه رفته، و چه زمانی از سایتتون خارج شده.

یکی دیگه از قابلیت هاش دادن “نقشه ی گرمای ماوس” هست. که نشون میده کدوم قسمت های سایت بیشتر مورد توجه قرار گرفته، چون عموما کاربرای سایت هر جایی که چشمشون میره، نشونگر ماوس رو هم به همونجا میبرن. حتی جاهایی هم که زیاد کلیک میشه توی این نقشه دیده میشن. دقیقا برای هر صفحه از سایتتون میتونید این نقشه رو تهیه کنین. میتونید ببینید حتی کدوم کلمات بیشتر مورد توجه مخاطبان و کاربران هستش.

یکی دیگه از قابلیت های این سایت این هستش که باهاش میتونین بطور دقیق ببینین چند درصد از کاربران سایت تا چه نقطه ای از سایت رو اسکرول کردن و چند درصد به پایان صفحه رسیدن. ازین طریق میتونیم متوجه بشیم که صفحه اول سایتمون چقدر جذابیت داشته که تونسته کاربرا رو همونجا نگه داره که از سایت خارج نشه و یا چرا اسکرول نکردن. حتی دلایلش رو میتونیم با بررسی دقیقتر سایتمون، تحلیل و ارزیابی کنیم.

یکی دیگه از سرویس های جذاب این سایت، سرویس “مسیر حرکت کاربر” هستش. که میتونیم بطور دقیق رفتار کاربران رو ببینیم و مسیر حرکت کاربر رو توی سایتمون بررسی و اصلاح کنیم. مخصوصا در سایت هایی که میخوایم هدفمند کاربر یا مشتری رو به یک سمت و یا یک خرید هدایت کنیم.

سرویس های جالب دیگه ای هم داره که میتونید ازش استفاده کنید و ایده های جالبی برای بهبود وبسایتتون ازش بگیرین.