- usercontent - متمم
Menu
نویسنده مطلب : هومن کلبادی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


با سلام

کسب و کاری که مد نظر منه و در شهر مورد نظر من (ساری) نیست ، احداثِ کارخانه یا کارگاه تولید صنعتیِ انواع سالادهای بسته بندیِ هومن هست . تا جایی که من میدونم ، در شهرِ موردِ نظر و شهرهایِ اطراف ، هیچ کارگاهی وجود نداره که با دستگاه های اتوماتیک و مکانیزه و بدونِ دخالتِ دست ، انواعِ سالاد رو تولید و عرضه کنه .

با توجه به تعریفِ ارزش در درسِ تعریفِ ارزش چیست و ارزش آفرینی در کسب و کارها چگونه است ؟  “ارزش و ارزش آفرینی به مفهومِ کلی ، زمانی معنا پیدا می کند که ما به شکلی ، کیفیتِ زندگیِ دیگران را در دنیا ، بهتر کنیم ” . با احداثِ این کارگاه ، میتونیم با موادِ اولیه ای که همگی به وفور ، در منطقه عمل میاد و در دسترس هست (کاهو ، انواع کلم ، سبزیجات ، میوه جاتِ خشک ، انواعِ ژامبون و گوشت سفید و قرمز ، انواعِ ماهی و . . . ) با پایینترین هزینه و با بالاترین کیفیت (حاصلِ بکارگیری دستگاه هایِ مکانیزه و تمام اتوماتیکِ تولیدِ سالاد که کلیۀ مراحل را از شستشو تا خرد کردن و سورتینگ و بسته بندی به شکلی بسیار عالی و با کیفیتی مثال زدنی انجام میدن) انواع و اقسامِ سالادهای خوشمزه و سالم رو برای مصرف کنندگان ، راهیِ بازار کنیم . شایانِ ذکر هست که با توجه به پایین بودنِ هزینه های تولید و استفاده از معافیت های مالیاتی ناشی از احداثِ کارخانه در شهرک های صنعتی و همچنین نزدیک بودنِ منابعِ تامینِ موادِ اولیه و هزینه هایِ پایینِ کارگری (ناشی از استفاده از دستگاه هایِ تمام اتوماتیک ، میتوان با ارائۀ محصولاتی متنوع به مصرف کنندگان و تامینِ رضایتِ اونها ، محصولات رو با قیمتی بالاتر از قیمتِ تمام شده فروخت و عملاً ، ارزشِ افزوده ای نسبتاً خوب ، ایجاد کرد و به دلیلِ تیراژِ بالایِ تولید ، حاشیۀ سودِ خوبی ایجاد کرد .

فکر می کنم کسب و کارِ تولیدِ سالادهای بسته بندی رو میشه جزئی از صنعتِ تولیدِ محصولاتِ غذایی بسته بندی دونست و رقبای ما در این صنعت ، شرکت هایی مثل بامیکا ، بهروز ، بیژن ، به سالاد و . . . هیتند که سالادهای بسته بندی و بهراشتی رو تولید و به بازار عرضه می کنند .

تمامی افرادی که علاقه مند به استفاده از سبزیجات و سالادهای بسته بندی و بهداشتی هستن و به دلایلی مثلِ سلامتِ غذا ، پایین بودنِ کالری ، رژیم هایِ غذایی برای کاهشِ وزن ، کمبودِ زمانِ لازم برای تهیۀ موادِ اولیۀ درست کردنِ سالاد ، خوردنِ یک میان وعدۀ حجیم و کم انرژی و . . . علاقه دارن که سالادهایِ بهداشتیِ با کیفیت و متنوع و آماده رو خریداری کنن و بخورن ، می تونن بازارِ بالقوۀ محصولاتِ ما رو تشکیل بدن .

همۀ افرادی که در سبد غذایی خودشون ، سالاد و سبزیجات رو می گنجونن و بودجۀ کافی برای خریدِ این کالا رو در برنامۀ هفتگی و ماهیانشون قرار میدن ، میتونن بازارِ آمادۀ محصولاتِ ما رو تشکیل بدن .

همۀ سوپرمارکت هایی که نسبتاً لوکس هستن و شرکت هایِ پخشی که طرفِ قراردادِ ما هستن ، تونستن اونها رو متقاعد کنن که به دلیلِ کیفیتِ بالا و قیمتِ قابلِ رقابتِ محصولاتِ ما و تنوعِ مثال زدنیِ سالادهایِ ما ، محصولاتِ ما رو به جایِ تولیداتِ شرکت هایِ رقیب بخرن و در نهایت مشتریانی که دسترسی به این فروشگاه هایِ لوکس و نسبتاً شناخه شده دارن و به خریدِ این نوع سالادها علاقه مند هستن ، میتونن بازارِ هدفِ ما رو به خودشون اختصاص بدن .

معیارهایِ ارزیابی بازار :

Urgency یا میزانِ ضرورتِ سالادهایِ بسته بندیِ هومن برای مشتریانِ بازار : با توجه به بررسی های انجام شده و با توجه به افزایشِ روزافزونِ مصرفِ محصولاتِ غذایی بسته بندی به خصوصِ سبزیجات و سالادها ، به علتِ کت بودنِ چربی ، پایین بودنِ کالری و عللِ دیگه ، نوعی ضرورت در مصرف کنندگانِ این نوع محصول ، به چشم می خوره .

Market Size یا اندازۀ بازارِ سالادهای بسته بندیِ هومن : با توجه به ارزیابیِ بازاریابانِ شرکت هایِ پخشِ طرفِ قراردادِ شرکت ما ، بازارِ مصرفِ محصولاتِ ما ، به نسبت ، بازاری بکر و گسترده هست و به دلیلِ نبودنِ رقیبی جدی در منطقه ، بازاری نسبتاً مناسب و گشترده در اختیار داریم .

Potential Price Range یا محدودۀ قیمتِ قابلِ عرضه برای سالادِ بسته بندیِ هومن : با توجه به اینکه تولیداتِ مشابهِ رقبا ، در بازرا وجود داره ، میتونیم با یک ارزیابیِ درست ، محدودۀ قیمتیِ مناسب و موردِ نظرِ مشتریانِ این نوع سالادها رو بررسی کنیم و با توجه به مزایایِ رقابتی مثلِ نزدیکی به بازارِ هدف و پایین بودنِ هزینۀ حمل و نقل و عواملِ دیگه ، قیمتی غیرِ قابلِ رقابت از طرفِ رقبا رو به فروشگاه ها پیشنهاد بدیم که اونها هم بتونن حاشیۀ سودِ خوبی برایِ خودشون در نظر بگیرن و هم خودشون متقاعد بشن که از محصولاتِ ما خرید کنن و هم مشتریان رو به خریدِ محصولاتِ ما ، ترغیب کنن .

Product Delivery Cost یا هزینۀ رساندنِ سالادِ بسته بندیِ هومن به دستِ مشتریان : با توجه به اینکه بازارِ هدفِ ما ، فروشگاه ها و مشتریانِ استانِ مازندران هست ، میتونیم مثلِ کاری که شرکتِ کاله انجام داد رو مد نظر قرار بدیم و با جمع کردنِ کلیۀ هزینه های حمل و نقل و واسطه ها تا بازارِ هدفِ نهایی و سرشکن کردنِ این هزینه ها به صورتی که قیمتِ مصرف کننده در کلِ استان ، یکسان باشه ، میتونیم همین سیاست رو برای محاسبۀ هزینۀ میانگینِ رسوندنِ سالادهامون به دست مشتریانِ نهایی رو ، بدست بیاریم .

Product Uniqueness یا منحصر بفرد بودنِ محصولِ ما : در حالِ حاضر ، محصولِ ما تا مدتی که رقبایِ محلی ترغیب نشن که در این صنعت سرمایه گذاری کنن ، منحصر به فرد هست ولی رقبایی جدی و با سابقه مثلِ بامیکا رو در کنارِ خودمون داریم که برتریِ ما ، بومی بودن و نزدیکی به بازارِ هدف هست تا اینکه رقبایی جدی در منطقه ، قد علم کنن .

Speed To Market یا سرعتِ عرضۀ محصولِ جدید به بازار : در صنعتِ ما ، با یه تغییرِ کوچیک ، میشه سالادی جدید تولید کرد ؛ این نغییر میتونه در طعم دهنده ها یا سس هایی که همراهِ سالاد عرضه میشن هم اتفاق بیوفته . این سرعتِ بالا ، هم میتونه مزیت باشه برای ما و هم کپی شدن توسطِ رقبا رو به عنوانِ تهدیدی برای بازارِ ما ، میتونه نقطه ضعفی بزرگ و تهدیدی جدی برای ما باشه .

Up-Front investment یا سرمایۀ اولیه برای تولید محصولی مشابه : با توجه به اینکه دستگاه هایِ تولیدِ سالادِ بسته بندی که مد نظر ماست ، از نمونه های خارجی هست و تمام اتوماتیک ، نسبتاً گرونه و اگه بتونیم محصولی با کیفیت رو به بازار عرضه کنیم و برندمون رو جا بندازیم ، کار برای رقبا سخت میشه و باید هزینۀ بیشتری رو متقبل بشن تا با ما رقابت کنن و همین مطلب ممکنه باعث بشه ، رغبتِ زیادی برای ورود به این صنعت رو نداشته باشن .

Up-sell Potential یا پتانسیلِ عرضۀ محصولاتِ جانبی : اگه زرنگ باشیم ، میتونیم سبزیجات و میوه جاتِ خرد شده و بسته بندی ، انواعِ سس و طعم دهنده ها و ادویه جاتِ مخصوصِ سالاد و اسنک هایِ سبک رو به عنوانِ محصولاتِ جانبی ، عرضه کنیم به بازار .

Evergreen Potential یا مدت زمانِ زنده ماندنِ محصول : با توجه به اینکه میتونیم با رفتارهایی درست و ایجاد تنوع ، مدام پویایی و پایایی ایجاد کنیم ، محصولاتِ ما ، همیشه سبز و ماندگار هستن در بازار ولی به شرطی که سیستمی فکر کنیم و همۀ جوانب و ابعاد رو مد نظر قرار بدیم تا بتونیم مدام زنده و پویا باشیم .

اگر ایدۀ تولیدِ سالادهای بسته بندیِ هومن رو اجرایی کنم ، ممکنه افرادی سودجو و سوداگر و متقلب ، با کپی کردنِ برندِ ما و مشابه سازی و  استفاده از لوگویِ مشابه و بسته بندی هایِ مشابه ، سعی کنن سود هایِ ناجوانمردانه ببرن و در عینِ حال ، توزیعِ محصولاتِ مشابه و بی کیفیت ، می تونه در دراز مدت ، آسیب های جدی و جبران ناپذیر به صنعتِ ما (به طورِ خاص ، برندِ هومن ) در بازار بزنه و محصولاتِ ما رو از دیدِ مشتریانِ بازار ، بی اعتبار کنه و رفته رفته ، باعثِ به حاشیه رانده شدنِ برندِ ما بشه

ببخشید طولانی شد ؛ امیدوارم شما هم به زودی به جمعِ مصرف کنندگانِ سالادِ بسته بندیِ هومن بپیوندین و با نظراتِ خوبتون ، به ما در ارتقای روزافزونِ کیفیتِ محصولاتمون کمک کنین . قول میدم پشیمون نشین ؛ ایرانی ، شایستۀ بهترینهاست و ما امیدوارم لایقِ داشتنِ مشتریانِ عزیزی چون شما باشیم

با احترام – هومن