Menu
نویسنده مطلب : هیوا

مطلب مورد بحث:

مدل Open Source یا متن باز چیست؟ نرم افزارهای متن باز چگونه رشد کردند؟


– گروه کاربران (گنو) لینوکس یا LUG گروه هایی هستن که در شهرهای مختلف دنیا به صورت داوطلبانه تلاش میکنند که به گسترش جنبش نرم افزار آزاد کمک کنند. از جمله نیویورک لاگ، تهران لاگ، اصفهان لاگ و … . اگر کسی علاقمند هست که به این گروه ها بپیوندد می تواند اسم شهر موردنظر را با کلمه لاگ سرچ کند و به سایت آنها مراجعه کند و ارتباط بگیرد. مثال: اصفهان لاگ، کرج لاگ و … . منم چند سال پیش مدتی فعالیت مختصری در این زمینه داشتم.

– در این درس به نظر می اید که منظور از free، رایگان است اما ریچارد استالمن (RMS معروف) می گوید موسس این جنبش می گوید که منظور از free، آزاد بودن برای انجام هرکاری در مورد آن نرم افزار است (چهار نوع آزادی رو در این زمینه نام میبره از جمله امکان دیدن داخل آن برنامه و تغییر و انتقال آن).

در واقع استالمن میگه یا ما برنامه رو کنترل میکنیم یا برنامه ها ( دقیقتر: مالکان آن برنامه ها) ما رو کنترل میکنند (میشه گفت رویای استالمن در مقابل رویای استالین).
در سایت گنو هم مستندات زیادی درباره شناخته ترین شرکتها ( گوگل، اینتل، آمازون، ادوبی، اپل، مایکروسافت و …) گذاشته مبنی بر وجود حفره ها و backdoor هایی که عامدانه در این نرم افزارها تعبیه شدن تا کارهای خرابکارانه یا جمع آوری داده انجام بدهند تا خودشان برخلاف میل کاربر از آن داده ها و کنترلها استفاده بکنند یا آن را در اختیار دیگران ( به ویژه “برادر بزرگ”) قرار دهند. چند سال پیش هم در ایران در بحبوحه یک سری جنبشهای اجتماعی خبر هایی مشابه پخش شد از جمله امکان کنترل گوشی ها از راه دور و ضبط مکالمات حتی وقتی که گوشی خاموش هست.

به همین دلیل استالمن با این شرکتها و افرادی مانند جابز و گیتس میانه خوبی نداره. شاید جنجالی ترین پیام بعد از مرگ استیو جابز هم متعلق به او باشه که گفته بود خوشحال نیست که جابز مرده اما خوشحال هست که دیگه نیست؛ کسی که زندان رو برای مردم جالب و جذاب کرد.

استالمن با کلمه open source هم میانه خوبی نداره و اعتقاد داره که همین شرکتهای شناخته شده که در مقابل جنبش نرم افزار آزاد ایستاده اند، از این کلمه و جنبش دفاع می کنند. انتقاد اصلیش هم این هست که وقتی از open source حرف میزنیم مفهوم free (با مفهوم پردازی که استالمن از نرم افزار آزاد و جامعه آزاد انجام داده) به فراموشی سپرده میشه؛ به ویژه موضوعات زیربنایی و اخلاقی مربوط به دنیای دیجیتال.

یک تجربه شخصی: شخصی را می شناسم که با حقوق بسیار خوبی که از یک “برادر بزرگ” آشنا برای همه ما دریافت می کند، کدهای مخرب را برای کنترل و جاسوسی داخل برنامه های موبایل می گذارد و داخل شناخته شده ترین مراجع این برنامه ها قرار می دهد.

همیشه برام سواله که چقدر و کدام حرفهای استالمن درست و واقع بینانه است اما همیشه از قدرت تحلیل و نگاه جامعی که نسبت به دنیا و آینده داره و از عصیانگری و تمایزش خوشم اومده.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟