Menu
نویسنده مطلب : محمود قاسمیان

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تصمیم گیری


صورت مسئله:
در ابتدای سال ۹۶ یک سفر خارجی سه هفته ای داشتم و در این سفر با تجربیات حالبی که در حوزه کاری کسب کردم تصمیم به تغییر شغل گرفتم. حدود یک ماه پس از بازگشت از سفر،یک  پیشنهاد کاری دریافت کردم که به شرح زیر بود: شغل جدید در کارخانه ای در شهر اشتهارد واقع شده بود که عملا موجب تغییر محل سکونت من از تهران به کرج هم می شد. شرکت مذکور یک شرکت ایتالیایی بود که بعد از برجام به ایران آمده بود. کلاس کاری و پرستیژ محل کار بسیار بالا بود و در نگاه اول (سطحی و کوتاه) برای من بسیار جذب کننده بود. عنوان شغلی نیز بهتر از محل سابق بود. ساعت کاری بیش از یک ساعت بیشتر بود و با توجه به فاصله دور شرکت پارامترهای منفی زمان و مکان جغرافیایی شدید بود. مصاحبه کاری بسیار خوب پیش رفت و مدیر مربوطه (که یک ایتالیایی بود) مرا به شدت جذب نمود. پس از مصاحبه شغلی با یکی از همکاران سابق مواجه شدم که به تازگی در آن شرکت استخدام شده بود و از او کسب اطلاعات کردم.
بعد از چند روز با من تماس گرفتند که شما به عنوان کاندیدا انتخاب شده اید و یک پیشنهاد کار برای شما ایمیل خواهد شد. با اینکه حقوق پیشنهادی از حقوق دریافتی فعلی من کمی بیشتر بود اما آنقدرها جذابیت نداشت. به همین دلیل با همکار سابق تماس گرفتم و مشورتی کردم. پاسخ او بدین صورت بود که چون تعداد زیادی مصاحبه شونده آمده اند او مطمئن است که مذاکره بر سر حقوق موجب می شود کس دیگری از بین آنها انتخاب شود. در نتیجه بدون بررسی بیشتر بنا به تصمیمی که در سفر دو ماه قبلم گرفته بودم کارم را عوض کردم بدون اینکه روی ترم های قرارداد، عنوان شغلی، حقوق یا هر چیز دیگری مذاکره کرده باشم. بعدها متوجه شدم که می توانستم با شرایط مالی بسیار بهتر و سنجیده تر وارد شرکت شوم و همچنین امکانات و آموزش های بسیار خوبی را به دست آورم.
تصمیم: تغییر شغل بدون توجه کافی به گزینه های پیش رو.
توضیحات من پس از خواندن درس تصمیم گیری برای خودم:
با چیزهایی که من در درس تصمیم گیری متمم یاد گرفتم، اول از همه بهتر است گزینه های پیش رو را فهرست کرد. درست است که میخواهی شغلت را عوض کنی اما باید بدانی پیشنهادی که روی میز است برایت چه فواید و چه مضراتی دارد. در این زمینه هزینه فرصت ناشی از تغییر محل سکونت از تهران، افزایش ساعت کاری هفتگی ۷٫۵ ساعته (روزی ۱٫۵ ساعت!) ناپایداری شرکت در اثر تحریم های احتمالی آینده و … مواردی بسیار واضح هستند. آیا می توان گزینه دیگری را یافت یا همین گزینه را با مذاکره رنگ و لعابی بهتر داد (ساختن گزینه جدید را فراموش نکن).
اگر میخواهی تصمیمی مهم که اینده زندگیت را حداقل برای چند سال تحت تاثیر می گذارد بگیری، مشورت با دیگران را کنار نگذار. البته تصمیم گیر نهایی خودت هستی اما استفاده از دانش و تجربه دیگران بسیار الزامی است. دقت کن که چون تصمیم پیچیده است و باید موارد متعددی را در نظر بگیری شاید به سمت استفاده از تصمیمات شهودی و سیستم نوع یک بروی اما این نوع تصمیمات نیاز به تفکر و تعمق بیشتر دارد و استفاده از تصمیمات نوع دوم و تصمیمات تحلیلی راه درست و مطمئن این حوزه است. تصمیم انتخاب شغل بدون شک باید آگاهانه و با تحلیل صورت پذیرد. نوع این تصمیم گیری اگر چه از نوع تصمیمات فردی است اما بسیار به تصمیمات مدیریتی شبیه است. دقت کن اگر داری شهودی تصمیم می گیری نمی توانی تحلیلی آن را توجیه کنی!
درست است که پرستیژ و کلاس کاری آنها خوب است اما ابتدا به منافع خودت فکر کن و پیش از آنکه دچار سوگیری به سمت اطلاعات واضح و شفاف از دفتر کار و غیره بشوی بدان که باید به اطلاعات درست و آماری و دقیق اتکا کنی و نه به تصاویر واضح و زیبا. برای اینکه دچار سوگیری و اشتباهات شهودی نشوی در گام اول ارزش ها و معیارهای انتخابت را تعیین کن. آیا تنها معیارت کار کردن برای یک شرکت خارجی است؟ آیا حضور در محیطی بین المللی برایت از درآمد و یا نزدیکی به دوستان و آشنایان مهم تر است؟ ترتیب این معیارها و اولویت ارزش ها به چه صورت است. حتی می توان گفت سوال واقعیت چیست؟ یافتن کاری بهتر یا یافتن اولین فرصت برای تغییر شغل؟ از همین رو لطفا مسئله را درست تشخیص بده و خروجی مورد انتظارت را مشخص کن.
اگر چه نتیجه می تواند متفاوت و متغیر باشد اما به نتیجه هر انتخاب و عواقب نهایی آن (برای کوتاه مدت و بلند مدت) فکر کن. آیا دو سال دیگر، بعد از اینکه این ظواهر برایت عادی شد همچنان این عنوان شغلی را دوست داری؟ درست است که مدیر احتمالیت (یک پیرمرد باتجربه و شوخ ایتالیایی) ممکن است تجربیات فراوانی را برایت به همراه داشته باشد اما آیا دچار خطای هاله ای ننشده ای؟ مطمئن هستی که ویژگی هایی که در زمان کوتاه مصاحبه متوجه شده ای بر سایر ویژگی هایش به عنوان یک مدیر سایه ننداخته است؟
و در آخر، راهنمایی های همکار اسبقت را بپذیر اما مواظب دچار شدن به خطای تکیه بر آخرین اطلاعات باش. شاید بتوان همچنان به مذاکره و بهبود شرایط بپرداخت بدون آنکه ضرری به همراه داشته باشد. شاید مشورت با فردی دیگر یا امتیاز دادن به تمامی اطلاعات دریافت شده تا کنون بتواند راهنمای بهتری برایت باشد

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟