Menu
نویسنده مطلب : علی آزاده

مطلب مورد بحث:

تجربه های ما در مورد خوابیدن و نکاتی که در خوابیدن رعایت میکنیم


سلام.

خوابیدن برای من همیشه یکی از جذاب ترین و پر اهمیت ترین بخش های زندگی بوده و تا کنون یاد ندارم که شبی را با میل و اراده خود تا صبح بیدار مانده باشم .
خواب تسکین دهنده بسیاری از دردهای جسمی و روحی آدمه ، برای تجدید قوا لازم و برای پایان برخی تفکرات منفی واجب است .

از جمله خاطرات من در باب  اهمیت خواب همان بس که بگویم:

–  در دوران دانشجویی وقتی به شهرم می رفتم چون جمعه شب برمی گشتم و در اتوبوس خوابم نمی برد طوری انتخاب واحد می کردم که صبح شنبه کلاس نداشته باشم و بتونم قدری بخوابم . هیچ شبی هم برای هیچ امتحانی تا صبح بیدار نموندم (نتیجه اش هم خوب بوده).

– در دوران آموزش سربازی در شبی که عازم اردوگاه بودیم و  قاعدتا باید تا صبح راه می رفتیم در استراحت کوتاه ۱۵ دقیقه ای خوابیدم و در مانور عملیاتی هم نقش دشمن در کمین را بر عهده گرفتم که وظیفه اش ماندن در سنگر و منتظر حمله نیروهای خودی بود (خواب یواشکی).

– وقتی پسرم زیر یکسال بود و شبها باید بغلش می کردم و راه می رفتم تا خوابش ببره (قابل توجه دوستان مجرد اندر پیامدهای ازدواج و بچه دار شدن ) خوابیدن در حین راه رفتن در یک مسیر مشخص رو تمرین کرده بودم و یه چرتی هم می زدم البته این یکی رو اصلا توصیه نمی کنم چون خطرناکه .

همه اینه رو گفتم ولی اعتقاد دارم بهترین موقع خواب قبل از نیمه شب و بهترین موقع بیدار شدن حداکثر نیم ساعت پس از طلوع آفتاب یعنی حدود ۷ ساعت خواب شبانه است و در این مورد شرطی شده ام و نیازی به ساعت و زنگ ندارم و حتی روزهای تعطیل هم در وقت خودش بیدار می شم.

برای من یک خواب کوتاه (ربع  تا نیم ساعت ) بعد از ظهر هم بسیار حیاتی و برای تجدید قوا لازمه و در بسیاری موارد اثرش از خواب شب هم بیشتره .

معمولا وقتی خوابم بیاد همه جا خوابم می بره و اگه کمبود خواب داشته باشم این همه جا شامل جلسات اداری هم می شه که این مورد خیلی ضایعه و توصیه می کنم اگه در این حد خوابتون گرفت گوشی موبایل رو بهانه کنید و برای چند دقیقه ای از جلسه خارج بشین.

در مورد طرز خوابیدن هم طاق باز خوابم نمی بره و معمولا به پهلو می خوابم و چون اخیرا خوانده ام که طرف راست بهتره سعی می کنم به همین طرف بخوابم البته فکر نمی کنم خیلی مهم باشه ولی عادته .
در مواردی هم که گرفتار مشکلات روحی و ناراحتی های عصبی هستم دچار اختلال خواب می شم و نصفه شبها بیدار می شم و گاهی تاصبح خوابم نمی بره.