Menu
نویسنده مطلب : حسینی

مطلب مورد بحث:

آیا من آینده نگر هستم؟


سوال اول- قسمت اول:
نکته ای که به ذهنم می رسد این است که لزوماً آینده نگر بودن به معنی آینده ساز بودن در هر زمینه ای نیست. به نظر من برخی افراد با آنکه آینده نگری خوبی هم دارند ولی عملگرا نیستند و یا فقط به کار در یک حوزه خاص علاقه دارند. ضمناً همانطور که در درس هم ذکر شد فکر می کنم همه ما می توانیم مرکز توجه مان را در زمان تغییر دهیم گاهی بر گذشته, گاهی بر حال و گاهی بر آینده تمرکز کنیم.
در مورد خودم فکر می کنم در برخی موارد آینده نگری نسبتا خوبی دارم ولی در مورد برخی مسائل خصوصاً مواردی که ارتباط عاطفی با آن داشته باشم حتی گاهی آگاهانه آینده نگری را کنار می گذارم.
سوال اول- قسمت دوم:
به نظرم استعداادهایی مانند قدرت تحلیل و توانمندی استقرا می توانند به آینده نگری بهتر کمک کنند. همینطور ریسک پذیری, مطالعه, ارتباط با اشخاص و افراد خبره یا مطلع در حوزه مورد نظر, کنجکاو بودن
بر عکس مواردی مثل سنت گرایی بیش از حد, ترس از ریسک, تعصب, دنباله رو محض بودن, جهل, نداشتن ارتباطات مفید با اشخاص مناسب (در زمینه مورد نظر), منفی گرایی هم می تواند برخی از موانع رشد این استعداد شود
سوال دوم:
فکر می کنم داشتن این استعداد در هر شغلی می تواند ساخت آینده دلخواه را برای فرد محتملتر کند. شاید مدت و گستره تأثیر آن برای افراد مختلف با سمتها و شغلهای مختلف متفاوت باشد. احتمالاً افرادی مثل کارآفرینان, مخترعین و سیاست مداران از این استعداد بهره بسیار خواهند برد. همینطور افرادی که در محیطهایی با تغییرات سریع کار و یا زندگی می کنند مثل افرادی که در صنعت کامپیوتر,آی – تی, اقتصاد و یا بورس کار می کنند بدون وجود چنین استعدادی قابلیت پیشرفت چشمگیر نخواهند داشت.
البته به نظرم کار کردن تحت نفوذ مدیرانی که از این استعداد بهره چنددانی نداشته باشند و یا محیطهایی با قوانین خشک و سلب می تواند از پرورش این استعداد جلوگیری کند. همچنین مصاحبت و همنشینی طولانی با افراد متعصب, و کسانی که از از هر نوع تغییر گریزانند هم تأثیر منفی در پرورش این استعداد دارد.
سوال سوم: گام کوچک من سعی در کسب یک شناخت نسبی (و البته بسیار نا دقیق) از این استعداد در طی یک هفته خواهد بود یعنی
–          کامنتهای دوستان رو مطالعه کنم
–          در زمینه آینده نگری در اینترنت جستجو کنم و با انواع روشها و استراتژی های موجود در این زمینه آشنایی مختصری پیدا کنم
–          چند نفری از افراد سرشناس این حوزه را (با نام و اطلاعات کلی) بشناسم و با شیوه زندگی و کارشان بیشتر آشنا شوم
–          از سایتها, کنفرانسها, مجلات و یا کتبی که در این زمینه هست فهرست اولیه ای تهیه کنم(مطمئناً چنین فهرستهایی نیاز به ویرایش و پیرایش خواهند داشت)
–          از نتایج بررسی یک هفته ای برای خود برنامه سَبُکِ یک ماهه ای برای مطالعه و تمرین طرح کنم