Menu
نویسنده مطلب : مرضیه مصلی نژاد

مطلب مورد بحث:

خطای تمرکز بر آخرین اطلاعات


 
۱- این روزها کتاب “پیر پرنیان اندیش”، خاطرات هوشنگ ابتهاج را می‌خواندم. تاثیر تمرکز بر آخرین اطلاعات را به عینه می‌توانم روی خودم می‌توانم تجربه کنم. بخشی از کتاب به خاطرات سایه با مرحوم تختی، استاد شهریار، استاد شجریان، صادق هدایت، جلال آل احمد و … تخصیص یافته است. جالب این است که فارغ از آنچه تاکنون درباره این افراد شنیده یا خوانده‌ام، یا تصاویری که از آن‌ها ذهن من شکل گرفته است؛ تعابیر سایه، تمام تصاویر قبلی را زدوده و تصاویری باب میل سایه را بازسازی کرده است. من در این میان مانده‌ام که آیا این مسئله ناشی از قدرت کلام سایه است و ناشی از تمرکز من بر اخرین اطلاعات؟ یا شاید هم ترکیبی از هر دو!
 
۲- تجربه اخیر دیگری هم دارم:
 
در سازمانی که مشغول هستم، از چندین شرکت برای ارائه قابلیت‌های کالا و خدمات تولیدی‌شان دعوت کردیم. یکی از شرکت‌ها عامدانه و زیرکانه تلاش داشت آخرین شرکت در لیست ارائه دهندگان باشد. آیا این مسئله به دلیل آگاهی و وقوف مدیر عامل آن شرکت از تاثیر آخرین اطلاعات بود؟  خدا عالم است.
 
۳- در مناظره‌ها، معمولاً برنده کسی است که -اگرچه به قید قرعه- در آخرین لحظات مناظره، تریبون در اختیار دارد. آیا مربوط به مسئله “تاثیر آخرین اطلاعات” است؟