Menu
نویسنده مطلب : علیرضا رئیسی

مطلب مورد بحث:

تعریف پول چیست؟ تفاوت پول و ارز چیست؟


در چند جمله، توضیح دهید که چه فرصت‌ها و تهدیدهایی در اقتصاد ارز محور وجود دارد که در اقتصاد پول محور وجود نداشته است.

تهدیدها: صدور ارز بدون پشتوانه، تنها به این فکر کنید که یک صادر کنننده ارز بدون توجه به توان اقتصادی و پشتوانه (حال چه پول باشد و چه کالا و خدمات) اقدام به انتشار آن کند! نتیجه اول کاهش ارزش آن ارز در مقابل ارزهای دیگر و در ادامه ورشکستگی و بی ارزش شدن کامل آن ارز شود. در این شرایط همه کسانی که در آن بنگاه یا کشور سرمایه ای دارند با دردسرهای فراوان و یا حتی از دست رفتن سرمایه مواجه می شوند.

مورد دیگر جنگ ارزی هست. چین با صادر کردن زیاد ارز خودش باعث کاهش ارزش آن در مقابل دیگر ارزها می شود در نتیجه یک توان بالا به صادر کنندگان  کالا و خدمات می دهد که باعث به هم خوردن تراز تجاری و ناراحتی شرکای چینی می شود(کار و تولید و خدمات بیشتر برای چینی ها و برعکس برای شرکای تجاری).

در اقتصاد ارز محور، نرخ ارز از برهم کنش دو کشور صادر کننده ارز متفاوت تاثیر می پذیرد که گاهی باعث نوسان و نا اطمینانی بیشتر در نرخ ارز می شود.

فرصت ها: وقتی که از تجارت های بین منطقه ای و بین المللی صحبت می کنیم نمی توان صرفا با استفاده از پول این کار را اجرائی کرد و نیاز به ارزهائی داریم که دیگران نیز آنها را قبول داشته باشند( این ارز ممکن است حتی همان پول خودمان باشد اما این بار به پشتوانه آن و نرخ برابری آن با ارزهای دیگر نیز توجه می شود و مانند یک ارز با آن برخورد می شود).

اقتصاد ارز محور همچنین با تولید و صادرات کالا و خدمات می تواند به صرفه اقتصادی و رفاه بیشتر در دو کشور مبدا و مقصد منجر شود، در حالی که در اقتصادهای پول محور تولید و خدمات پرهزینه تر و کمتر کار آمد بوده است. به عنوان مثال ساده ما اکنون به کالاها، خدمات و تکنولوژی دسترسی داریم که در اقتصاد پول محور مدت زمان طولانی تری را باید انتظار آن را می کشیدیم و یا هیچ گاه از آنها بهره مند نبودیم.

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟