Menu
نویسنده مطلب : زهره جلالی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی


استعدادهایی که دارم و در مسیر زندگی و کار به من کمک کرده اند

تجسم فضایی و درک ساختارها یکی از استعدادهایی است که فکر میکنم همواره در آن قوی بوده ام و میتوانم از کودکی بیاد بیاورم که بیشتر اوقات دنبال بازی هایی مثل پازل و لگو بوده ام و در دانشگاه هم به واسطه رشته مهندسی در درس نقشه کشی صنعتی همواره زودتر از دوستانم میتوانستم نقشه هارا تحلیل کنم و از خواندن نقشه ها و جز به جز ماشین آلات لذت بردم و در رانندگی هم به سرعت پیشرفت کردم .

توانایی کار با اعداد از استعدادهایی است که داشته ام و همواره از آن لذت برده ام. از حل معادلات و معماهای مرتبط با اعداد لذت از زمانی که بیاد می‌آورم لذت برده ام، حل سری های عددی و کشف رابطه بین اعداد همواره برایم سهل و لذت بخش بوده و حافظه ی عددی ام قوی است، بطوری که قبل از پیشرفت تکنولوژی و دفترچه های تلفن دیجیتالی به عنوان دفتر تلفن در خانواده شناخته می‌شدم و به راحتی میتوانم شماره پلاک اولین اتوموبیل پدرم و شماره موبایل کسانی را که حتا از دنیا رفته اند به یاد بیاورم.

استعداد تشخیص و تفکیک رنگها در من وجود دارد ولی احساس میکنم که به تازگی متوجه آن شدم . بیاد می‌آورم که همیشه وقتی ترتیب مداد رنگی ها در جعبه اش بهم میخورد با لذت آنها را بر اساس طیف رنگی میچیدم و الان هم از اینکه از رنگ های مختلف استفاده کنم لذت میبرم و دیدن رنگ ها در کنار هم و توجه به آنها برایم بسیار لذت بخش است. تماشای غروب آفتاب و توجه به جزییات رنگ های آن همیشه یکی از لذت بخش ترین لحظاتم هستند. به طور خاص توجه به رنگهای طبیعت در فصول مختلف برایم بسیار جالب است

دیدن افق های دور و نگاه رو به جلو نیز بگمانم استعدادی است که کاملا مسیر زندگیم را تحت تاثیر قرار داده است. میزان تحملی که برای براورده شدن اهدافم در اکثرمواقع داشته ام و هیچ گاه با دستاورد های کوچک در زندگی راضی نشده ام، گواهی بر این استعداد است.

استعداد موسیقی و تشخیص صدا نیز یکی ازاستعدادهایی است که اخیرا به آن توجهم جلب شده است. زمانی که هفته گذشته برای اولین بار به کنسرت گروه موسیقی دلخواهم رفتم و حقیقتا محو زنده بودن و تک تک اجزا و فعالیت های این گروه شدم و لذت بردم. انجام تست های این درس نیز تاکیدی بود بر این استعداد. از ابعادی که برای این استعداد در نظر گرفته شده است من فکر میکنم که در تشخیص و تفکیک فرکانس و حافظه ریتم قویتر هستم و فکر میکنم باید هرچه سریع تر به نوازندگی و آموختن موسیقی که یکی از اهداف دیرینه و همیشه پشت گوش انداخته شده ام است، بپردازم.

همچنین فکر میکنم حافظه معمولی برای طراحی را دارم ، معمولا جزییات مکانهایی که برای من آشنا نیستند، خیلی خوب در ذهنم می‌ماند و حتی در بسیاری از موارد با اینکه مدت زیادی از مکانی میگذرد که یکبار آنجا را دیده ام، به راحتی میتوانم جزییات آن را بیاد بیاورم اما حافظه ام در آدرسها به خوبی جزییات یک مکان عمل نمیکند.

از استعدادهایی که در آنها ضعیف تر از دیگرانم میتوانم به استعداد کار با انگشتان اشاره کنم ، در بیشتر مواقع در کارهایی که نیاز به ظرافت داشته اند ضعیف بوده ام و کاردستی هایم نامرتب و کثیف از آب درآمده اند ولی استعداد کار با ابزار را دارم و مشکلی در استفاده از ابزار نداشته ام ، حتی گاهی از کارکردن با ابزار های مختلف لذت میبرم .

آیدیافوریا استعدادی است که بسیار در آن ضعیفم و زمانی که صحبت از ایده  دادن می‌شود احساس میکنم کندترین آدم روی زمین هستم و تنها چیزی که به ذهنم نمی‌رسد ایده است!

در استعداد و توانایی خواندن سریع و سرعت درک تصویری من فکر میکنم ضعیف باشم. حتا در زمان دانش آموزی نیز مدت زمانی که برای امتحان مطالعه میکردم ، بیشتر از دیگران طول می‌کشید والان هم سرعتم در خواندن کتابها کم است و حتا در متمم هم کند پیش می‌روم. البته این استعدادی است که در همه مراحل زندگی و کار به آن نیاز دارم و امیدوارم راه و روشی برای بهبود و پرورش آن پیدا کنم.

در رابطه با استعداد استقرا ، از زمانی که وارد مطالعات بر کسب و کارها شدم، بیشتر به آن توجه کرده ام و فکر میکنم که این استعداد را دارم ولی فرصت زیادی برای بکار بردن آن پیدا نکرده ام. از زمانی که این درس را در متمم مطالعه کرده ام ، مواردی که با آن روبرو می‌شوم و به آن توجه میکنم بیشتر شده اند و فکر میکنم باید این استعداد را پرورش بدهم، با توجه به حوزه کاریم و مسیر شغلی که انتخاب کرده ام به این استعداد نیاز دارم.

در زمینه استعداد تحلیلی به نظرم معمولی و کمی هم ضعیف هستم، برایم پیش آمده که در طبقه بندی و جریان یک سری مطالب قفل شده ام و ندانسته ام از کجا شروع کنم . اخیرا برای ارایه یک پروژه به همین مشکل خوردم و نمیدانستم مطالب را به چه ترتیبی بچینم. ولی در مسایل مرتبط با زندگی معمولا به مشکل نمی‌خورم و می‌دانم که چطور مراسم ها و اتفاقات را به جریان بی‌اندازم

سیلوگرام هم استعدادی است که فکر می‌کنم در آن معمولی باشم، خیلی در معرض زبان های جدید قرار نگرفته ام که بتوانم این استعداد را بسنجم. ولی فکر میکنم در این استعداد معمولی باشم

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟