Menu
نویسنده مطلب : میلاد کا

مطلب مورد بحث:

دن اریلی: عادت می‌کنیم، اما نه به همه چیز


من خیلی دقت کردم مثال هایی که میخوام بنویسم حتما یک اتفاق مستمر باشه. چون عادت از استمرار میاد و در متن درس هم مثال ها فعالیت های مستمری بود که هر فرد انجام میده.

مثلا فوت یک عزیز یک اتفاق ناگهانی هست که یک بار اتفاق میفته. و عادی شدنش برای ما به نظرم بیشتر از یک تفکر نشأت میگیره تا یک استمرار و اون تفکر اینه که این فرآیند طبیعی جهان هستی هست. البته تاکید من بر مستمر بودن اتفاق به خاطر مفهوم “عادت” هست.

و اما جواب تمرین ها:

– چه دشواری‌های دیگری به نظرتان می‌رسد که به خاطر پیش‌بینی پذیر بودن، درد و رنج تحمل آنها ساده‌تر می‌شود؟ 

سربازهایی که تازه به دوره ی اموزشی میرن باید خیلی زود (بین ۹ تا ۱۰ شب) بخوابن و خیلی زود (بین ۴ تا ۵ صبح) بیدار بشن. این کار برای اکثر افراد با توجه به سبک زندگیشون سخته ، اما چون جزو برنامه ی روزانه قرار میگیره و از صبح اطلاع دارن چه ساعتی خاموشی و چه ساعتی بیدارباش هست (پیش بینی پذیر بودن) خیلی زود به برنامه ی جدید عادت می کنن.

-چه دشواری‌های دیگری به ذهن‌تان می‌رسد که به خاطر پیش بینی ناپذیر بودن، تلخی آنها عادی نمی‌شود؟ 

نمیدونم باید چه مثالی بنویسم اما فکر می کنم انجام کارهایی که بهشون علاقه نداریم و فرآیند تکراری نداره – کثلا یک روان شناس که به کارش علاقه نداره – میتونه از این قبیل کارها باشه (فکر کنم مثال گنگی زدم)

– چه شیرینی‌ها و شادی‌هایی به ذهن‌تان می‌رسد که به خاطر پیش بینی پذیر بودن، به سرعت برایمان‌ عادی می‌شود؟

یک جای زیبا و دوست داشتنی برای مسافرت اما تکراری. جایی که بارها و بارها رفتیم علی رغم حس خوبی که از رفتن به اونجا داریم خیلی زود عادی میشه چون جای جدید و کشف نشده ای نداره که بخوایم ببینیم.

-چه شیرینی‌هایی وجود دارد یا می‌توان آنها را به وجود آورد که کمتر پیش بینی پذیر باشند و لذت‌ آنها به سرعت برایمان عادی نشود؟

کسی که در یک آزمون مثل کنکور ، تافل و … یا امتحان کلاسی نتیجه ای بهتر از اون چیزی که فکر میکنه کسب میکنه فکر می کنم همیشه شیرینی این نمره یادش می مونه.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟