Menu
نویسنده مطلب : زهرا حسینی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تصمیم گیری


سلام
مدتی است به دنبال تصمیمی میگردم که به اشتباه گرفته باشم، تا بتوانم پروژه نهایی این درس را تحویل دهم. قبلا علت طولانی شدن این جست و جو را گفته ام ( http://motamem.org/?p=12278&cpage=1#comment-47344 )
اما مسئله ای که می خواهم بنویسم تصمیمی است که نگرفته ام یا در واقع تصمیمی است که گرفته ام تا کاری انجام ندهم.
مسئله:
من نشستن در اتومبیل و خیابان گردی را خیلی دوست دارم و لذت فراوانی از این کار میبرم حتی اگر هدف و مقصد مشخصی نداشته باشم. اما علاقه من تنها به  نشستن و گوش دادن به موسیقی و فرو رفتن در تفکرات است ودوست ندارم کنترل خودرو دست خودم باشد بنابراین نیازی به داشتن گواهینامه نمیدیدم و حتی علاقه ای به گرفتن آن نداشتم.
 تصمیم اشتباه من: چرا برای گرفتن گواهینامه رانندگی اقدامی نکرده ام.
دقیق نمیدانم این تصمیم مربوط به چه زمانی می شود و باید کی و کجا، کنار کدامین زهرا بنشینم، شاید وقتی هجده ساله شدم و برای اولین بار تصمیم گرفتم.
ابتدا به نظرم برای تعریف مسئله و تعیین حوزه آن پاسخ دادن به سوالات زیر کمکت میکند:
آیا داشتن گواهی نامه به این معنا است که دیگر فرصتی برای نشستن در اتومبیل و غرق در تفکر شدن در حالی که شخص دیگری راننده است، برایت پیش نمی آید؟
آیا نگران این هستی که زمانی که کنترل اتومبیل در دستان توست هم نمیتوانی تمام تمرکزت را بر روی رانندگی بگذاری؟
آیا از این که کنترل تمام حرکت های یک وسیله  در اختیار تو باشد و مسئولیت های آن به عهده تو، نگرانی و ترجیح می دهی شرایطی ایجاد نکنی تا کسی بتواند از تو دراین مورد درخواستی کند؟
آیا این طرز فکر که هر چقدر هم که تو در رانندگی مهارت داشته باشی و قوانین را رعایت کنی بازهم رانندگانی هستند که با بی دقتی برای خودشان و تو دردسر درست میکنند در تصمیم تو برای اقدام، ایجاد تردید نمیکند؟ یا این فکر که به هر حال هر وقت که نیاز داشته باشی فرصت و زمان داری تا برای گرفتن گواهی نامه اقدام کنی و امروز مسائل مهمتری داری که برایشان زمان و هزینه صرف کنی. بهتر است تلاش کنی که مدل ذهنی و طرز تفکرت روی تصمیمی که میگیری تاثیر نگذارد.
شاید بعد از جواب دادن به این سوالات بد نباشد که برای مسئله ات نامی انتخاب کنی و ببینی اگر بخواهی آن را برای دیگران تعریف کنی چگونه میخوانی اش.
حالا معیارهایت را مرتب کن و ببین داشتن گواهی نامه کدام یک از آن ها را نفی میکند. سناریوی بساز و ببین نداشتن گواهی نامه کجا و در چه شرایطی می تواند برایت ایجاد مشکل کند و یا داشتنش کجاها میتواند مشکلی را برای تو یا دیگران حل کند.
به این فکر کن که آیا این تصمیم واقعا به این دلایلی است که برای دیگران توضیح میدهی و آنها را منطقی میدانی یا تو ابتدا تصمیمت را کاملا احساسی گرفته ای؟
فکر میکنم نظر پرسیدن از دیگران کمکی برای گرفتن نتیجه بهتر در این زمینه به تو نمی کند. تو تنها به دنبال تایید دیگران هستی تا بار این تصمیم (اگر اشتباه باشد) را برای خودت سبک تر کنی. اگر هم دوست داری نظر دیگران را بپرسی دایره افرادی که با آنها مشورت میکنی را گسترده تر کن و سراغ آنهایی که میدانی حتما با تصمیمت مخالف هستند هم برو و به نظراتشان خوب فکر کن.
 
با سپاس فراوان :)