Menu
نویسنده مطلب : شهریار ناصح

مطلب مورد بحث:

فایل صوتی رادیو متمم: استعدادیابی


سلام
طبق چیزی که من متوجه شدم، یکی از دلایل اهمیت کامنت نویسی اطمینان از این مورد است که اهداف درس محقق شده و اگر یادگیری کامل نشده بود به کمک پاسخ دوستان به کامنت این امر محقق بشود.

بنابراین آموخته من از این فایل صوتی در راستای اهداف درس به شرح زیر است:

***
چرا استعدادیابی مهم است؟
چون زمان و انرژی و منابع در زندگی واقعی خیلی خیلی محدودند و پرورش یک زمینه سال‌ها به طول می‌انجامد و اگر در زمینه‌ای پا بگذاریم که استعداد آن را نداریم، بعد از گذشت سال‌ها، نهایتاً از سطح متوسط کمی فاصله‌ گرفته‌ایم
***
تفاوت استعداد با مفاهیم دیگری مانند شخصیت و مهارت چیست و چه نوع بی‌دقتی‌هایی در به کارگیری این واژه وجود دارد؟
۱- مهارت موردی است که با تمرین و تکرار بهتر می‌شود.
نواختن یک آهنگ خاص در یک ساز خاص، یک مهارت است. ولی اینکه به‌طور کلی وقتی من یک ساز جدید دست می‌گیرم چقدر طول می‌کشد تا بتوانم کتاب مقدماتی آن را بنوازم به استعداد موسیقی من مربوط می‌شود.
۲- شخصیت (در نگاه علوم رفتاری) پیش‌بینی کننده رفتارهای ما در موقعیت‌های متفاوت زندگی است.
۳- استعداد پیش‌بینی کننده نحوه و سرعت یادگیری ما در یک زمینه است.
***
استعدادیابی چگونه می‌تواند به ما در دست‌یابی به تمایز کمک کند؟
استعداد به ما کمک می‌کند که سریع‌تر و با صرف هزینه‌های کمتری رشد کنیم و همین امر باعث می‌شود در رقابت با دیگران که دارند با منابع محدود به این سمت می‌آیند ما با زمان و هزینه مساوی از دیگران جلوتر باشیم.
همین جلوتر بودن باعث بشود که زمانی که لیسیتی از همکاران تهیه می‌کنند ما صدر نشین لیست باشیم و حتی کار به جایی برسد که تفاوت تا حدی باشد که مورد اول و دوم لیست با هم تناسبی نداشته باشند که در یک لیست جا داده بشودند.
***
 معرفی برخی فاکتورهای تست استعدادیابی اوکانر
این قسمت چون مستقیماً عنوان آموزش‌های بعدی است، احساس می‌کنم که طبق قوانین کامنت‌گذاری متمم توضیح درس‌های بعدی محسوب بشود و اخلاقاً نوشتنش ایراد داشته باشد.