Menu
نویسنده مطلب : صنم حاج صادقی

مطلب مورد بحث:

تعریف ترول چیست؟ نیمه تاریک شبکه های اجتماعی


تعریف ترول چیست؟ نیمه تاریک شبکه های اجتماعی
وقتی من بچه بودم این عروسکهای کوچولو با صورت زشت اما با نمک با موهای بلند رنگ و وارنگ، به شدت مد شده بود و ریز و درشتش تقریبا هرجایی دیده میشد.ما همه یک مجموعه ازشون داشتیم با رنگای موی مختلف. از ته مداد و خودکار گرفته تا گردنبند بچه ها.از روی دراور اتاق خوابمون تا توی تخت خواب ها. اسمشون ترول بود و من امروز بعد از خوندن این درس و یکم جستجوی اینترنتی متوجه شدم که از افسانه های اسکاندیناوی اقتباس شده اند.
تا امروز بارها کلمه ترول را در فضای مجازی دیده و شنیده بودم ولی همیشه فقط یاد او عروسکا افتادم و بعد هم کم کم تداعی ذهنیم همون صورتک سیاه و سفید با لبخند کجی شد که همه جای فضای مجازی به اسم ترول پخش شده. ولی حقیقتا نمیدونستم که منظور از ترول چیه.
هرچند که همه مون تو زندگی بارها و بارها با ترول ها مواجه شده ایم و تو دامشون افتادیم یا موفق شدیم از پسشون بر بیایم.
بیشترین ترول هایی که تو فضای مجازی دیدم از نوع ” همیشه هم اینطور نیست “ هستند. فرقی نمیکنه که شما چه جمله ای را در فضای مجازیتون منتشر میکنید. ترول ها همیشه یک مثال نقض براش دارن.یه جوری با جدیت و پشتکار اینکار رو انجام میدن  انگار شغلشون اینه که مثال نقض پیدا کنند و در برابرش پول بگیرن.
یه سری ترول هم هستن از نوع ” من می دونستم “ . اینا دیگه نیاز به توضیح ندارن کپی برابر اصل شخصیت “گلام” تو کارتون گالیور. هر اتفاقی که بیافته اونا از قبل می دونستن.
بعضی ترول ها هم از نوع ” با کلمات بازی نکنید “ هستن. اینا بدون اینکه بفهمن حرفی که زده شده چه معنی داره وظیفه وجدانیشون میدونن که شما رو از بازی با کلمات منع کنند و بهتون بفهمونن که اونا بهتر از شما میدونن چی میخواید بگید و اساسا حرفی که میزنید یه چیز دیگه اس ولی روتون نمیشه بگید پس دارید با کلمات بازی میکنید.
انواع دیگری از ترول ها هم داریم که ممکنه از حوصله دوستان خارج باشه، اما راه حل مواجهه با همه انواع ترول به نظرم یک چیز است. بی توجهی. آنها را ندیده بگیریم و درگیر بازی شان نشویم.
پی نوشت نیمچه مربوط: امروز داشتم به یکی از همکارانم که از همکار دیگه گله داشت میگفتم اگه یک نفر یک چاه به عمق ۳ متر جلوی پای تو بکنه که بیافتی توش،  اون مقصره، درست. اما اگه تو که “چشم” داری ازش استفاده نکنی و بیافتی تو چاه، تو هم همونقدر مقصری.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟