Menu
نویسنده مطلب : محسن لاله

مطلب مورد بحث:

یک استارت آپ جدید در زمینه مد و لباس


سلام به همه متممی های عزیز

یک آپشن که به نظرم میتونه ارزش آفرین باشه اینه که قیمت ها بصورت پلکانی تعیین شود یعنی برای لباسهایی که تا حالا پوشیده نشده اند قیمت بالاتری لحاظ شود و به اندازه میزان استفاده قیمت کاهش یابد البته میزان استفاده را نیز میتوان از چند جنبه مورد بررسی قرار داد. برای مثال در حالت کلی یک معیار می تواند تعداد تراکنش باشد به این معنا که چند بار یک لباس برای مشتریان فرستاده و باز پس گرفته شده است. در این حالت میشود مدت زمان هر تراکنش را نیز لحاظ کرد یعنی چه مدت زمانی لباس در اختیار مشتری بوده است.

اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم به نظرم با توجه به فرهنگ ژاپنی ها (حسم اینه که میزان صداقتشان را شاید بتوان معیار قرار داد) می توان دفعات استفاده از هر لباس را در دوره تراکنش را نیز پرسید (مثلا یک مشتری لباس A را ۳ بار پوشیده ولی لباس B را در ۱ بار). از این داده ها میتوان میزان رضایت و علاقه هر مشتری را نسبت به هر ست لباس استخراج کرد و در پیشنهادهای بعدی پکیج بهتری را ارائه کرد و یا همچنین میشود در قیمت گذاری از این داده ها استفاده کرد مثلا لباس کمتر پوشیده شده قیمت بیشتری داشته باشد.

نوع پکیج های پیشنهادی را نیز میتوان بر حسب اطلاعات دموگرافیک، جغرافیا، روانشناسی و … بهبود داد (البته باتوجه به اینکه ساتوشی آمانوما مدیر عامل و موسس این استارت آپ، محاسبات و سیستم های اطلاعاتی خوانده است شاید اینها به ذهنش برسد (: ).

در مورد طراحی لباس ها نیز به نظرم برای عده ای شاید اینکه یک طراح برایشان لباس را سِت کند جذاب باشد ولی کسانی نیز هستند که دوست دارند خودشان لباسشان را سِت کنند برای در نظر گرفتن این نکته نیز معتقدم میتوان طراحی را انتخابی کرد، دو گزینه وجود داشته باشد یکی طراحی توسط طراحان ( که مسلما برای استارت آپ هزینه زا خواهد بود)، گزینه دوم طراحی توسط مشتریان است که این گزینه را نیز میتوان در دو حالت طراحی توسط خود شخص و یا طراحی با استفاده از ایدهای جمع سپاری پیش برد. (نمونه های جالب crowdsourcing را می توان در اینجا مشاهده کرد).

با تشکر

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟