Menu
نویسنده مطلب : امین کاکاوند

مطلب مورد بحث:

"فرض خود انجام" یا "فرض خود تایید" چیست؟ (Self-fulfilling Prophecy)


حین خوندن این درس یاد داستان افتادم که پیتر سنگه در کتاب پنجمین فرمان نقل کرده افتادم. داستان یک مجسمه‌ساز به اسم پیگمالیون. پیگمالیون مجسمه‌ای می‌سازه و این مجسمه به قدری زیبا بوده که عاشقش می‌شه و از الهه عشق، آفرودیت، می‌خواد که عروسی شبیه پیگمالیون به اون بده. این عشق بیشتر و بیشتر و بیشتر می‌شه و یک روز اون مجسمه زنده می‌شه. این داستان الهام‌بخش یک اصطلاح به اسم اثر پیگمالیون یا Pygmalion Effect می‌شه. به طور خلاصه این مفهموم توضیح می‌ده که انتظارات بالا باعث بهبود توی خروجی می‌شه.

————————————————————————————————-

توی کتاب نابخردی‌های پیشبینی‌پذیر، دن اریلی یک قسمتی رو به بحث در مورد استریوتایپ‌ها اختصاص می‌ده.

به طور مثال توی آمریکا معروفه که آسیایی‌ها ریاضیشون خوبه. وقتی که توی یک آزمون ریاضی، به صورت غیرمستقیم به دو گروه آسیایی و غیر آسیایی یادآوری شد که کجایی هستن، آسیی‌ها بهتر آزمون دادن. ولی تو حالتی که آزمون معمولی بود خروجی‌ها تفاوتی نداشت.

این به ما یادآوری می‌کنه که وقتی تصوراتی در جامعه وجود داره مثل رانندگی خانم‌ها خوب نیست، یا اهالی فلان شهر خسیس هستن و … باعث می‌شه که روی خروجی خود اون افراد و رفتارهاشون تاثیر داشته باشه و واقعا اون رفتارها رو از خودشون نشون بدن.

————————————————————————————————-

تجربه شخصی که در این زمینه داشتم وقتی بود که اعتقاد داشتم یک پروژه به هیچ جایی نمی‌رسه و با جون و دل براش کار نمی‌کردم. در نهایت هم به جایی نرسید و پیش‌بینی من درست از آب در اومد. ولی این من بودم که پیش‌بینیم رو از آب در آوردم!

نتیجه اخلاقی : اگر به کار یک سازمان یا تیم یا حتا یک پروژه علاقه ندارم یا اخلاقی نمی‌دونمش یا هر چیزی، نباید باهاشون همکاری کنم و پروژه رو شروع کنم چون خودم توی نتیجه نهایی و شکست و موفقیتش اثرگذار هستم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟