Menu
نویسنده مطلب : حمید رضا کرامتی

مطلب مورد بحث:

تجربه ذهنی | مشارکت در درآمد فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها


پیش نوشت: میشه گفت سناریو مطرح شده فوق، زیرمجموعه طرح زیر حساب میشه که براساس اون:

تصمیم برای زمان و شیوه پرداخت شهریه بعهده خود دانشجو گذاشته میشه فقط با این شرط که  حداکثر تا تاریخ مشخصی پس از فارغ التحصیلی،باید بدهی مزبور تسویه بشه.یعنی از ابتدای شروع تحصیل تا تاریخ فوق دانشجو مختار هست که کل هزینه دانشگاه رو چه یکجا و چه بصورت اقساط و در هرزمان که توانایی مالی داشت پرداخت کنه.

اما اگر اصرار بر این باشه که شهریه صرفا پس از فراغت از تحصیل و با کسر از محل درآمد فرد پرداخت بشه این سـوال مطرحه که اصولا هدف ازاجرای این شیوه چیه؟درواقع بین دانشجو،صنعت(بازارکار) و دانشگاه،قراره کدامیک از اینها در نهایت منتفع بشن؟ و اینکه : با اینکار دنبال چه تغییر مثبتی در رابطه متقابل و دو به دوی این سه عنصر هستیم؟(دانشجو _ دانشگاه)(دانشگاه _ صنعت)(صنعت _ دانشجو)

به نظر میاد هدفی که در پشت این طرح قرار داشته، عبارت است از تقویت آموزشهای کاربردی و مهارت افزایی و همچنین ایجاد،گسترش و استحکام رابطه صنعت و دانشگاه؛ اما از آنجاییکه بده بستانهای مالی بهانه رسیدن به این هدف قرار گرفته،میشه تصور کرد که دیر یا زود از مسیر خودش منحرف خواهد شد.

در تحلیل نهایی، این والدین دانشجویان هستند که برنده این بازی بحساب میان؛ چراکه دیگه لازم نیست حداقل برای چندین سال، دغدغه مخارج دانشگاه فرزندشون رو داشته باشن:-))

اول : در این سناریو و در یک سیستم مالی شفاف و متمرکز، افراد از تاریخ اتمام تحصیل تا تاریخ سررسید بازپرداخت بدهی، عملاٌ بعنوان بدهکار قانونی شناخته میشن که میتونن با پرداخت مستمر بدهی و اجتناب از انباشت اون تا مهلت مقرر، رتبه اعتباری خودشون رو افزایش بدن.

از طرف دیگه در صورت عدم پایبندی به تعهد، به عنوان یک بدهکار غیرقانونی، ضمن اینکه مشمول جریمه نقدی بابت دیرکرد خواهند شد باعث خدشه دارشدن اعتبار شهروندی خود نیز میشن. مورد اخیر به تنهایی می تونه عامل بازدارنده مهمی جهت استنکاف از پرداخت بدهی باشه.

راهکارهای دیگه ای هم هست که در سیستمهای غیرشفاف میشه بعنوان ضمانت اجرا تعیین کرد مثلا عدم امکان دریافت اصل مدرک تحصیلی تا زمان پرداخت کامل بدهی. راه دیگر، عدم دسترسی و محدودیت در استفاده از خدمات شهروندی مثل صدور گذرنامه، گواهینامه، اعطای تسهیلات بانکی و …
دوم: در ارتباط با بحث پرداخت بدهی از طریق کسر سهمی از حقوق دریافتی، شیوه اجرایی میتونه این باشه:
با عقد قرارداد با سازمان بیمه، ابتدا کل بدهی فرد بصورت ماهانه تقسیط شده و بعد مقرر میشه تا حق بیمه پرداختی از طرف کارفرما، شامل حق بیمه قانونی بعلاوه مبلغ بدهی ماهیانه فرد به دانشگاه باشه. در ادامه، جمع مبالغ اضافی واریزی به حساب بیمه،در تاریخهای مورد توافق،به حساب دانشگاه عودت داده میشه.
سوم: راجع به حمایت مالی دولت یا بخش خصوصی در سالهای نخستین اجرا باید گفت اولا با توجه به منافعی که بخش خصوصی از سرمایه گذاری دنبال میکنه برای دانشگاه بصرفه تر خواهد بود تا تلاش کنه با استفاده از راه حلهای جایگزین، هم بودجه های دولتی رو به سمت طرحهای زیربنایی کشور آزاد کنه و هم قابلیت خودش رو جهت ایجاد کانالهای درآمدزایی افزایش بده در عین حال که تلاش میکنه تا هزینه های خودش رو هم کاهش بده.

یه راهکار اینه که شروع فعالیت دانشگاه از ابتدا با اجرای این سناریو نباشه بلکه با شیوه معمول و مرسوم گذشته شروع کنه و به تدریج با اجرای این سناریو بصورت پلکانی، در عین حال که شیوه اجرا و نتیجه رو به مرور تست میکنه خودش رو برای تبعات احتمالی هم آماده کنه.

راهکار بعدی که در راستای عدم وابستگی صرف به درآمد حاصل از شهریه صورت میگیره، تلاش برای درآمدزایی از طریق برقراری ارتباط عمیق و گسترده با صنایع گوناگونه که در عین حال تقویت بنیه علمی و عملی دانشجویان را هم بهمراه خواهد داشت.

 

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟