Menu
نویسنده مطلب : علی ارسطوئی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


۱-       کسب و کار مورد نظرتان را به صورت مختصر شرح دهید.
کرایه دوچرخه آنلاین. این کسب و کار مبتنی بر حوزه سلامت و سرگرمی است و شامل (segment) همه‎ی طبقات اجتماعی و سنی و جنسیتی می‎تواند باشد.  اما به طور ویژه (target) مختص به کسانی است که برای سرگرمی هزینه می‎کنند و از نظر مالی جزء طبقات نسسبتا پردرآمد یا لااقل طبق متوسط هستند.
مشتری از طریق وبسایت یا اپلیکیشن دوچرخه مورد نیاز و دلخواه خود را طراحی می‎کند! این طراحی شامل ابعاد، طراحی و رنگ می‎شود. ابعاد دوچرخه بسته به درخواست مشتری از جهت سنی (در ۶ سایز مختلف) و در هر بازه سنی از جهت قدرت دوچرخه برای استفاده در مناطق مختلف (در ۴-۶ نوع یا سبک مختلف بسته به بازه سنی) توسط مشتری قابل انتخاب است.
از جهت طراحی نیز آپشن های مختلفی برای دوچرخه در نظر گرفته شده است که مشتری می‎تواند آنها را انتخاب کند از جمله موتور کمکی برقی (در سه رده قدرت متفاوت که البته برای دوچرخه های مختص کودکان و نوجوانان این آپشن وجود ندارد)، چراغ جلو و عقب، اسپیکر، شارژر موبایل.
از نظر تنوع رنگ نیز مشتری میتواند رنگ بدنه را نیز انتخاب کند. حتی میتواند اجزتاء مختف دوچرخه را با رنگهای مختلف انتخاب کند.
این انتخاب‎گری همانند نرم افزارهایی است که برای تعیین هویت، چهره افراد با حالتهای مختلفی از  چشم و گوش و ابرو و دهان و سایر اجزاء صورت، اپراتور را به نقطه دقیق می‎رسانند.
این کسب و کار دارای یک واحد تولیدی نیز هست که بر اساس تحقیقات بازار، نیازهای روز مشتریان را از قبل بررسی کرده و بیشترین فراوانی را از بین احتمالات موجود میان مشتریان تخمین و بر آن اساس دوچرخه های خود را تولید کرده است.
بنابراین ابتدا از مشتری در مورد قد و وزن و روحیات و وضعیت اجتماعی ابتدا سؤالاتی پرسیده می‎شود و بر آن اساس دوچرخه‎ای با قیمت مشخص معرفی می‎شود و از آنجا به بعد بسته به تغییرات مشتری بر روی دوچرخه هزینه‎های اضافی و زمان تحویل اعلام می‎گردد.
کسی که دوچرخه‎ای را کرایه می‎کند طی مدتی که دوچرخه در کرایه‎ی اوست، تحت بیمه تکمیلی سلامت رایگان می‎شود.
دوچرخه به صورت رایگان در اختیار مشتری قرار میگیرد.
در این کسب و کار مشتری می‎تواند سرمایه گذاری نیز بکند و دوچرخه ای را با طراحی خودش (طبق گزینه های موجود) به اسم خود ثبت کند و در صورت مشارکت در سرمایه ساخت دوچرخه، به میزان مشارکت در سود حاصل از کرایه دوچرخه شریک شود. او امکان این را دارد که برای دوچرخه خود از طریق لینک بین سایت و شبکه های اجتماعی، تبلیغات کند. او با سیستم gps میتواند رهگیری کند دوچرخه اش کجاست و حتی در سیستم میتواند مشاهده کند دوچرخه او به چه کسی کرایه داده شده.
 
 
 
۲-       بگویید که به نظر شما، ارزشی که این کسب و کار ایجاد می‌کند چیست؟ چه ارزشی را که قبلاً نبوده است خلق خواهد کرد؟
ارزش ایجاد شده برای مشتری، ضمن ترغیب او برای ورزش، توسعه حمل و نقل پاک است. از دیگر سو افزایش امکانات سرگرمی برای همگان طبق سلایق و خواسته ها می‎تواند ضریب نشاط را در جامعه افزایش دهد. این ارزش آفرینی هم برای یک فرد و هم برای همه‎ی افراد جامعه است. فردی که روزانه با دوچرخه سفرهای درون شهری خود را انجام می‎دهد  ضمن ارتقا سلامت جسمی و روحی خود، به سهم خود روند افزایش آلودگی های شهر را متوقف یا کند می‎کند و جلوه های بصری زیبایی را برای شهر خود خلق می‎کندو بنابراین مقوله ارزش در این کسب و کار نه فقط در فرد که در افراد جامعه نیز منعکس می‎شود.
آنچیزی که از این ارزش آفرینی برای ما ارزش افزوده خلق می‎کند، جذابیت و منحصر به فرد بودن و همراه شدن با مشتری است. او با دیدن این امکانات حتی اگر در طبقات پایین جامعه باشد حاضر خواهد بود حتی برای یکبار هزینه کند که همان یکبار میتواند تکرارپذیر باشد و بار تبلیغی نیز داشته باشد.
 
۳-       این کسب و کار را در چه صنعتی طبقه بندی می‌کنید؟
سلامت و سرگرمی
 
۴-       بازارهای هدف، بازارهای بالقوه و بازارهای آماده آن را شرح دهید.
بازار بالقوه شامل هرآنکسی است که در سلامت جسمی است. البته بازار بالقوه بیشتر شامل سنین کمتر از ۵۰ سال می‎شود.
بازار آماده شامل کسانی است که در طول سال یکی یا دوبار سوار دوچرخه می‎شوند یا اینکه در طول سال لااقل ده باز تصمیم گرفته اند که دوچرخه سواری را در دستور کار زندگی قرار بدهند اما به دلایل مختلف نتوانسته اند یا کسانی که با دیدن دوچرخه سواران آنها را تحسین کرده اند.
بازار هدف شامل مدارس، دانشگاه ها، اصنافی که محل کار آنها در مرکز شهر است و همچنین کارمندان شرکتها و همچنین افرادی است که معمولا در پارکها و حاشیه ی دریاچه های مصنوعی رفت و آمد میکنند. یعنی تمکز تبلیغات بیشتر پیرامون این افراد و این جغرافیا است.
عمده بازار هدف را میتوان در دو دسته مشتریان روز و شب طبقه بندی کرد. مشتریان روز صاحبان اصناف و دانشجویان و مشتریان شب قشر کارمندان است.
 
۵-      بازار این فعالیت را – بر اساس معیارهای ارزیابی بازار که در درس‌ها خوانده‌ایم – تحلیل کنید یا حدس بزنید.
 
·        میزان ضرورت محصول (کالا یا خدمت) برای بازار (Urgency)
این خدمت کالای ضروری برای همه اقشار نیست یا لااقل ضرورت آن توسط جامعه درک نشده است. اما طبق مدل ERG  کلیتون آلدرفر در دسته  G قرار میگیرد بنابراین جایگاه خود را در بازار دارد. ضمن اینکه بازار نیاز به آموزش دارد
·        اندازه بازار (Market size)
در شهر تهران بیش از دومیلیون نفر به عنوان مشتری بالقوه در اولین سال راه اندازی این کسب و کار وجود خواهند داشت.
·        محدوده قیمت قابل عرضه (Potential Price Range)
اگر از طرحهای پیشنهادی استفاده شود بین ساعتی ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان و اگر طراحی ویژه مشتری باشد این عدد از ۹۰۰۰ الی ۱۵۰۰۰ تومان متغیر خواهد بود.
·        هزینه جذب مشتری یا ایجاد مشتری جدید:
عمده تبلیغات در شبکه های اجتماعی و مبتنی بر تولید محتوا است. بنابراین هزینه های تبلیغات به دو بخش برون سپاری و استخدام کارمند تقسیم میشود و در مجموع برای سال اول ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
·        هزینه رساندن محصول به دست مشتری (Product Delivery Cost)
اجاره ۳۰ ماشین برای حرکت دائمی در سطح شهر و رساندن محصول به دست مشتریان یا جمع آوری آنها، در مجموع ۳ میلیارد تومان برای یک سال
و حتالت دوم دوچرخه های قفل شدهخ در سطح شهر است که دیگر نیاز به حمل و نقل نیست
·        میزان منحصر به فرد بودن محصول (Product Uniqueness)
فعالیت مشابهی وجود دارد که مزیت ما نسبت به آن خصوصی سازی محصول و مشارکت مشتری در بخش درآمدی است.
·        سرعت عرضه محصول به بازار (Speed to market)
سرعت عرضه محصول در سال اول نسبتا کند است. اما این نقیصه با فعالیتهای تبلیغی در شبکه اجتماعی قابل جبران است.
·        نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه (Up-front investment)
حدودا ۲۰ میلیارد تومان
·        پتانسیل عرضه محصولات وابسته (Cross-sell potential)
لباس ورزشی، پکیجهای آموزشی، نوشیدنی های انرژی زا (البته دارای مجوز)
·        مدت زمان زنده ماندن یا طول عمر محصول (Product Lifespan)
چرخه عمر این خدمات حداقل ده سال تخمین زده میشود
 
۶-      به نظر شما، اگر ایده شما اجرایی شود، آیا شکل‌هایی از تقلید یا اجرای آن وجود دارد که به جای ارزش آفرینی، فرصت طلبانه باشد و تصویر این کسب و کار را در ذهن مردم تخریب کند؟
از آنجایی که این کسب و کار مبتنی بر خلق ارزش هم برای مشتری است و هم ناظران بیرونی مشتری (سایر شهروندان) است، همگان ارزشمند بودن این کسب و کار و قابل تحسین بودن آن را خواهند دید، با ایجاد پل ارتباطی هم با مشتری و هم سایر شهروندان میتوان از فرصت طلبی های پیش بینی شده جلوگیری کرد.
از دیگر سو هر کسی توان مدیریت این کسب و کار را ندارد. افرادی که به دنبال سو استفاده و فرصت طلبی باشند این کسب و کار برای آنها جذاب نیست.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟